| Inferno a întrebat:

Vad crestini ce vorbesc despre minuni,despre oameni ce se vindeca de boli precum cancerul.

Intr-adevar putem spune ca e o adevarata "minune", iInsa o minune mai mare decat un om care se vindeca in chip miraculos de cancer ar fi cea ca niciun om sa NU se vindece in chip miraculos de cancer.

In primul rand e destul de usor sa ne dam seama ce inteleg acesti oameni prin minune.
Cand un om se vindeca de o banala raceala nu mai e minune, cand un om se vindeca de Ebola este o minune.
Practic pentru ei minune e atunci cand un lucru foarte putin probabil se intampla.

Pai si acum sa ne gandim la o boala atat de periculoasa ca,in medie, doar 1% din cei ce o au scapa. (Sida,cancer,Ebola, nu conteaza cum se numeste.)Asta ar insemna ca un om din 100 scapa, iar restul de 99 mor.
Ar fi chiar o minune sa te vindeci de o asemenea boala, pentru ca e putin probabil.

Insa daca ne gandim ca suntem aproximativ 7 miliarde de oameni pe planeta, si ca minim 100.000 de oameni au aceasta boala, lucrurile incep sa se schimbe.

Stim ca 100.000 au boala si ca 1 din 100 se vindeca de ea in chip miraculos.

Asta ar insemna ca 1000 de oameni ar trebui sa se vindece in chip miraculos.

Acum va intreb, care e probabilitatea ca din astia 1000 de oameni ce ar trebui sa se vindece in chip miraculos de boala nici macar unul sa nu o faca? Ca din 1000 de oameni ce ar trebui sa scape toti sa moara?
E clar foarte mica. Mult mai mica decat probabilitatea ca un om se se vindece de boala.

Pe scurt,ar fi o minune mult mai mare ca nimeni sa nu se vindece decat ca cineva sa se vindece.

Dupa cum ar spune Persi Diaconis : "The truly unusual day wold be one where nothing unusual happens."

Intrebarea este: Daca e mai probabil ca lucrul respectiv sa se intample, decat sa nu se intample, mai putem vorbi de o minune?

17 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

In opinia mea, intrebarea e gresita inca din ipoteza:
daca din 100k persoane 1000 se vindeca => miracol/minune
daca din 100k persoane 1000 nu se vindeca => 100k persoane bolnave deci nici o minune

| Inferno explică (pentru usuk):

De fapt

| Inferno explică (pentru usuk):

"daca din 100k persoane 1000 se vindeca => miracol/minune"

Nu e nicio minune, statistic din 100k se vindeca 1000.
Asa cum din 10 oameni raciti, statistic se vindeca 9. Asta nu e o minune.

"daca din 100k persoane 1000 nu se vindeca => 100k persoane bolnave deci nici o minune"

E o adevarata minune, deoarece incalca statisticile.
E ca si cand din 10 raciti, mor toti. Asta e o minune, ca media la o raceala e 9/10, nu 0/10.

| usuk a răspuns (pentru Inferno):

In acest caz consider ca este o problema legata pur de semantica cuvantului "miracol"; acestuia i se asociaza in majoritatea cazurilor sensul de admirabil/minunat/extraordinar toate astea intr-un context evident pozitiv
de aceea este mai probabil sa auzi ca, este un miracol "ca s-au vindecat" decat ca, este un miracol "ca nu s-au vindecat";
acest context are origini religioase, de aceea a prins mai bine la oameni, care folosesc termenul minune doar in contexte pozitive si a determinat astfel, daca vrei, o alterare a sensului logic, dupa cum ai relatat si tu mai sus

| Inferno explică (pentru usuk):

"MINÚNE, minuni, s. f. 1. Fenomen ieșit din comun, surprinzător, atribuit divinității sau altor forțe supranaturale."

Ar fi mult mai surprinzator si iesit din comun ca in loc sa se vindece 100 de oameni din 100k sanu se vindece nici macar unul.
Ar fi deci o minune mult mai mare ca nimeni sa nu se vindece decat ca cineva sa se vindece.

| usuk a răspuns (pentru Inferno):

Da, ar fi o minune "mult mai mare", dar in acelasi timp ar fi un lucru nefast; sa nu se vindece nici un om; de aceea oamenii nu il folosesc in asemenea context(nefast)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Minunea cea mai mare e ca s-a rastignit pentru noi Hristos si o face la fiecare sfanta liturghie

| Inferno explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Porumbelul e o pasare.

| danut a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Aici e buba, VOI IL OMORATI SAPTAMANAL pe Hristos.
Mai bantuiti de diavol mai sunt oameni pe pamant care SA-L omoare saptamanal pe Dumnezeu pentru pacatele lor in afara de voi?

| Alcyon a răspuns (pentru danut):

Nu divaga.

| danut a răspuns (pentru Alcyon):

Daca spui asa ceva inseamna ca habar nu ai despre ce vorbesc. Catolici SUSTIN ca HRISTOS este CRUCIFICAT la fiecare liturghie. Mai studiaza.

| Alcyon a răspuns:

Minunile sunt legate de un eveniment pozitiv, nu negativ. Asta daca nu te referi la un ucigas in masa pe care nu reuseste sa-l prinda nimeni. Atunci, intr-adevar, poti spune ca-i o minune ca a fost ucis.

| Inferno explică (pentru Alcyon):

"MINÚNE, minuni, s. f. 1. Fenomen ieșit din comun, surprinzător, atribuit divinității sau altor forțe supranaturale."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Gass93sv

1 - "Nu exista cancer Sida sau Ebola"... facepalm.
2 - "Is mizerii facute in laborator"... pai ziceai ca nu exista. Cum stii ca sunt facute in laborator? Prezinta-ne si noua sursa. Eu cel putin sunt curios sa aflu.
3 - "pe internet tecnologia nu sare de cateva sute de euro"... clar. Uite, iti vand eu planul pentru construirea unei clone pentru uimitorul pret de doar 999.99 de euro. DAR STAI! DaCA COmanzi acum, primesti CADO un set de ADN semipreparat pentru construirea unui virus care iti ataca toti dusmanii. Suna ACUM la telefonul afisat in acest comentariu si comanda setul ClonHex pentru UIMITORUL pret de DOAR 999.99 de euro.

@ besleaganicolaecosmin

"si o face la fiecare sfanta liturghie"... mai da-o-ncolo de treaba. Pai ce sacrificiu e ala ma daca isi da reset dupa fiecare sinucidere... pardon, sacrificare?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Minunile nu constau in probabilitati. De acord! exista si cazuri in care bolnavul scapa pur si simplu., dar nu stiu sa iti spun in ce masura au loc minunile si autovindecarile.
De obicei vorbim de o minune cand un lucru este foarte probabil sa nu se intample. Parerea ta?

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

"Minunile nu constau in PROBABILITATI."

"De obicei vorbim de o minune cand un lucru este foarte PROBABIL sa nu se intample."

Răspuns utilizator avertizat