| GEORGEL2012 a întrebat:

Voi cat de des mergeti la biserica? ce faceti de cand intrati si pana iesiti? puteti merge la orice ora sa pupati icoanele? cate lumari ne trebuie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Icoana este un chip sau o imagine. Toate cele trei versete mentionate de mine la postarea precedenta spun ca Hristos este chipul lui Dumnezeu. Eu citesc din Biblia Sinodala, nu vreo editie sectara.
Ce vreau eu sa spun e ca tu, respingand sau neacceptand icoanele, il respingi si pe Hristos, care este Icoana vie si mijlocitoare a Tatalui.
Icoana nu reprezinta alt Dumnezeu decat cel revelat prin Iisus Hristos, deci cinstirea icoanelor nu incalca nicio porunca din Decalog.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Chiar Biblia te învață. Citește cu atenție.

"Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant! Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti lor" (Ies. 20, 4-5).

| R0R0 a răspuns:

Nu exista reguli in biserica ca trebuie sa aduci un anumit nr de lumanari si sa pupi icoanele doar la ora 4.
NU! Lumanari cumperi ca sa le aprinzi pentru cineva la care tii. Poti sa pupi mereu icoanele, insa doar a picioarele, cel mult mainile sfantului
Si in biserica mergi ca sa te rogi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Banii. sa nu uiti banii acasa. ca lui dumnezeu asta ii trebuiesc bani. intotdeauna mai multi.

| sanboss a răspuns:

Salut prietene, la biserica se merge cat de des posibil, cand intri in biserica, ii multumesti lui Dumnezeu pentru toate lucrurile si mai ales pentru ca esti in casa Lui,

In Biserica il rogi pe Dumnezeu sa iti dea putere ca atunci cand iesi afara sa te ajute ca pe EL pe Dumnezeu sa nu il lasi in biserica ci sa il iei cu tine in inima.

Despre lumanari iti pot spune ca nu ai nevoie pentru ca ISUS este lumina lumi, te intreb, care ar fi efectul lumanari?
Despre icoane, nu ai nevoie, pentru ca singurul mijlocitor intre Dumnezeu si om este Isus Hristos, te intreb, la ce iti foloseste icoana.

Fi sincer cu Dumnezeu si adreseazate Lui in numele lui Isus.

Si nu uita nu exista timp la Dumnezeu, poti sa il deranjezi cand vrei tu, poti sa ii spui toate apasarile tale, el are timp si bineinteles si solutii pentru tine.

DUMNEZEU SA TE BINECUVINTEZE

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Pai daca nu ai nevoie de icoane, inseamna ca nu ai nevoie nici de Iisus Hristos, care este "chipul lui Dumnezeu" - Coloseni 1:15, II Corinteni 4:4, Filipeni 2:6
Hristos este chip al lui Dumnezeu, adica Icoana Lui:
"15 ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ Θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως".
http://biblehub.com/texts/colossians/1-15.htm

| sanboss a răspuns (pentru anonim_4396):

In Coloseni se refera la dragostea si trairea Domnului Isus pe pamant
Isus la prezentat pe tatal si noi sACUM stim ca Dumnezeu Tatal se aseamana cu Isus Hristos.

Nu are nici o legatura cu vreo icoana si acel verset biblic nu se refera la icoana de pe perete, citeste tot capitolul NU DOAR UN VERSET.

2CORINTENI> Ce legatura are icoana de pe perete cu ce spui tu?
Acolo spune clar ca, evanghelia adica BIBLIA este chipul lui Dumnezeu.

Eu inteleg urmatoarele> Diavolul inseala omenirea prin multe metode, dar nu ne poate insela pin Evanghelia lui Dumnezu care este lumina si sea aseamana cu chipul Sau.
Nu vad legatura cu vreo icoana...

FILIPENI 2/6 Aici chiar nu inteleg cum ati dedus dumneavoastra ca ar avea legatura cu icoanele, explicati-mi va rog.

Si explicati-mi si prima porunca din cele 10

MULTUMESC. O ZI PLACUTA SA AVETI

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Icoana este un chip sau o imagine. Toate cele trei versete mentionate de mine la postarea precedenta spun ca Hristos este chipul lui Dumnezeu. Eu citesc din Biblia Sinodala, nu vreo editie sectara.
Ce vreau eu sa spun e ca tu, respingand sau neacceptand icoanele, il respingi si pe Hristos, care este Icoana vie si mijlocitoare a Tatalui.
Icoana nu reprezinta alt Dumnezeu decat cel revelat prin Iisus Hristos, deci cinstirea icoanelor nu incalca nicio porunca din Decalog.