| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in ca unele lucruri sunt doar coincidente sau mana lui Dumnezeu? Adica credeti ca unele lucruri sunt "potrivite" de catre El sau simple coincidente care nu inseamna nimic?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai asta a creat totul in subconștientul lui, așa ca adio liber arbitru

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unele da, unele nu.

| Holiday a răspuns:

Unele-s coincidente, altele sunt "potrivite", dar nu de vreun spiridus inexistent, ci de o persoana, sau o organizatie care are diverse interese.

| Mayhem666 a răspuns:

O sa ma iau dupa logica si ratiune si o sa spun ca totul e pur intamplator.

| mentholinks a răspuns:

Mana lui Dumnezeu, nimic nu e intamplator.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu fiind doar un personaj imaginar de poveste primitivă, puerilă și absurdă, e clar că nimic nu e determinat de el, iar coincidențele sunt speculate de oamenii mincinoși și necinstiți pentru a convinge oamenii naivi.
E întâmplator în felul următor: orice se întâmplă are o cauză. Când nu se pot cunoaște toți factorii care determină cu exactitate un eveniment, atunci acel eveniment e considerat întâmplător. Dacă s-ar cunoaște toți factorii și dacă s-ar putea calcula dinainte ce se va intampla, atunci nu am mai spune despre nici un eveniment ca e întâmplător.

| Lukasssz a răspuns:

Dumnezeu nu exista -_-

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Pentru unii credincioși, chiar și o coincidență poate fi considerată drept eveniment spiritual, de multe ori. Dar posibilitatea ca foarte multe Profeții să se-nplinească întocmai, chiar și după sute sau mii de ani, nu poate fi considerată drept coincidență, decât de cineva foarte ignorant sau incult. Iar faptul că istoria se repetă, omenirea repetând aceleași greșeli (în diferite forme), dovedește că omul are tendința să involueze emoțional și spiritual. Totuși...intervine periodic CEVA atunci când trebuie-așa cum trebuie-și unde trebuie. Altfel...omenirea ar lua-o razna cu totul.

| Theologos a răspuns:

Da, cred asta. Dincolo de credință, Dumnezeu nu ne lasă în total întuneric. Ne dă și semne ale prezenței Sale. De exemplu: https://www.chilieathonita.ro/......hotoshop/. Uneori chiar se arată în persoană: https://www.chilieathonita.ro/......ealitate/.

Cea mai pregnantă dovadă a faptului că lucrurile nu sunt întâmplătoare, sunt profețiile. De exemplu una care s-a împlinit azi sub ochii noștri: https://www.chilieathonita.ro/......me-ciudat/