| anonim_4396 a întrebat:

Voi de ce citiți Biblia? Citiți în fiecare zi? Mă gândeam să mă apuc și eu să o citesc.Dar varianta de copii/tineri că e greu inițial de înțeles originala.
E bine și așa?

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Cum adică varianta pentru copii, adică varianta pentru proști? Există și o astfel de variantă?
În orice caz, nici cei mai deștepți specializați în domeniu nu înțeleg Biblia cu adevărat.Toți fac o interpretare.

| 1onur a răspuns:

Nu citesc din Biblie, am citit înainte puțin. Dar merg la Biserică fiindcă știu ca prezența mea contează în fața lui sa fiu dacă am săi cer ceva sau săi mulțumesc pentru tot ce face pentru mine.

| EestiSodalane a răspuns:

Dacă ai peste 14 ani îți recomand să citești Biblia normală. La un moment dat trebuie să și creștem, nu putem ramane tot timpul copii. Îți recomand sa citesti din Vechiul Testament cartea Facerii și să continui cu urmatoarele 4, iar din Noul Testament Evanghelile.

| T0Teu a răspuns:

Citesc Biblia pentru ca e Cuvantul lui Dumnezeu, din Biblie Il pot cunoaste pe Dumnezeu, prin Biblie El imi poate vorbi, in Biblie găsesc modul in care trebuie sa traiesc pentru a putea ajunge in rai etc. Nu am reusit in ultimul timp sa o citesc zilnic dat fiind faptul ca am fost destul de mult plecata si nu am avut timp, dar de acum asa planuiesc din nou.
Cat despre varianta de copii/tineri nu stiu ce sa zic... mi se pare o inselaciune a diavolului sa zici ca nu citesti Biblia normala ptc e greu de inteles. Pana si copiii o pot intelege si tu n ai putea? Adica stiam ca esti om matur. E drept ca are multe pasaje complicate, dar nu cred ca nu poti intelege versete ca aceastea: "Nu fura", "Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti", "Cine cauta gaseste" etc. Ce nu intelegi poti sa te rogi ca Dumnezeu sa te ajute sa înțelegi, pana la urma El e autorul, nu?

| kalasnicov22 a răspuns:

Am citit Biblia on line de fapt Bibbia online ca era in Italiana 7 traduceri diferite.
Apoi am acasa vreo 3 ortodoxe si vreo 3 primite cadou de la mesagerii calatori care cred ca au gasit miezul din fanta.
Acelasi rahat.

| Numaizicnimic1 a răspuns:

Da, eu citesc Biblia.
Nu, nu citesc în fiecare zi, fiindcă marea mea parte din timp, este ocupată de studiu. În schimb, când prind puțin timp liber, mă apuc să citesc cât pot.
E o decizie bună faptul că vrei să te apuci de a citi Biblia, și te felicit.
Dar..., dacă ai peste 15 ani, bine este să citesc Biblia pentru adulți. Cealaltă Biblie, este creeată special pentru copii, nu pentru adulți sau adolescenți.
Încearcă să o citești pe cea pentru adulți, fiindcă crede-mă că, nu e deloc greu de înțeles. Este foarte simplu de studiat Biblia, tot ce contează e să fii cu mintea și cu sufletul doar acolo, în momentul în care citești.
În schimb, dacă vezi că nu o poți înțelege deloc, da, o poți citi și pe cea pentru copii.
Multă sănătate!