| WhatheWow a întrebat:

Voi nu sinteti de parere ca e cea mai mare prostie debitata de mintea umana ca, Dumnezeu da Fiul Lui oamenilor sa-L ucida dupa care sa-L invie si sa ierte oamenilor pacatele?!

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Ba da. Este la mintea copilului. Sa explic cum sta treaba.
Deci, portile raiului erau inchise, pentru ca oamenii pacatuisera, dar ale iadului erau deschise, asa ca, pana la venirea lui Iisus oamenii toti, fara numar, se duceau in Iad, chiar si cei buni, care ar fi meritat sa se duca in rai. Asa ca Dumnezeu Tatal ( zeul Eli tradus prin Dumnezeu ), ce s-a gandit?
''Mie lene sa deschid portile raiului pe dinauntru, asa ca hai sa-l trimit pe fi-miu, Iisus, sa le deschida el pe din-afara.''
Cam asta a gandit zeul Eli ( tradus prin Dumnezeu ).
Uita-te la raspunsul lui EmaS, cand i-am zis ca are un discernamant mic... nu m-a ascultat, dovada discernamantului este raspunsul de aici, a invatat pe de rost ceea ce i-a zis preotul fara sa aiba propia parere.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,din contra.El a venit sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Tu crezi ce zici? Inafara de faptul ca nu are nici un sens, mai aberezi si tu. Sacrificarea lui Iisus este aceeasi ca si cand mi-as trimite pisica intr-o incapere plina cu caini si i-as lasa sa o omoare pentru a ierta pacatele tuturor animalelor planetei.

| Dumnezău a răspuns:

E calea ce a ales-o Dumnezeul tau,in "nemarginita" sa "intelepciune",cand putea sa se rezume la o extrem de eficace epifanie,nu la sacrificii nenumarate, de la crestinism, religia lui Christos, pornind mii, milioane chiar de crime.

| shadovv a răspuns:

Care e problema ta cu crestinismul?

E chiar asa de greu sa intelegi ca Iisus e exemplul suprem al perfectiunii limitata uman? Sunt sigur ca Dumnezeu ar fi putut gasi alta cale pentru a ne ierta pacatele dar nici o alta cale nu ne ar fi dat exemplul pe care trebuie sa l luam in viata. El e calea.

| costis a răspuns:

Nu

| WhatheWow explică:

Pai ce sa pricep, ca n-are logica! Adica Dumnezeu a iertat Omenirea prin faptul ca aceasta a facut o crima si nu una oarecare ci pe Fiul Sau. Deci atunci cea mai dreapta cale de iertare de pacate e sa facem o crima?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"dar asta era singura cale"... esti sigur/a? Fac pariu pe orice ca si tu esti capabil/a sa gasesti o solutie mai buna, mai putin primitiva daca stai putin sa gandesti.

| BogdaneluluI a răspuns:

Asta-i filozofia crestina. Cand unu-ti da o palma intoarce si celalalt obraz.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdaneluluI a răspuns (pentru the2k):

Cand cineva iti da o palma, zi-i ca n-are tupeu sa-ti mai dea una (sper sa nu se fi gandit altcineva la asta inaintea mea, pe Google n-o gasesc).

Răspuns utilizator avertizat
| lovitddefulger a răspuns:

Toata povestea asta imi pare o drama de prost gust.Mai e semn de intrebare?