| anonim_4396 a întrebat:

Voi sunteti credinciosi?

Daca da,atunci de ce v-ati hotarat sa Il urmati pe Dumnezeu? Cum luptati cu pacatul si cu ispitele? Ce fapte faceti ca sa ii faceti pe plac Lui Dumnezeu? Cum va gasiti bucuria in Dumnezeu? E greu sa fii credincios in ziua de azi?

Daca nu,ati dori sa traiti viata voastra asa cum vreti voi si nu dupa cum vrea Dumnezeu? Sunteti constienti ce se va intampla cu voi cand Il veti intalni pe Dumnezeu?

Daca esti ateu si vrei sa raspunzi la aceasta intrebare cu:"Nu exista niciun Dumnezeu", atunci te rog sa te abtii sa raspunzi pentru ca nu o sa tin cont de ceea ce zici.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea mea pentru El vine din dragostea Lui pentru mine. happy

Cum lupt? Foarte greu, sunt zile în care îmi zic că o să clachez la ce mare e lupta...dar lupt de dragul Lui, încerc să îi rănesc inima de Tată nu așa mult cum o făceam înainte. sad
Fapte? Cele pe care Dumnezeu ni le-a rânduit înainte și pe care le găsim în Cuvânt.
Bucuria o găsesc în Cuvântul Lui, în frații și surorile mele când învățam din Cuvânt, când cântăm și ne rugăm împreună. happy
Da, cel puțin mie mi se pare foarte greu să fii creștin în ziua de azi. Nu din pricina prigoanelor, pentru că ele sunt apă de ploaie pe lângă ce au avut de îndurat înaintașii noștri, ci din cauza societății pervertite în care trăim și a păcatului accentuat care ne înconjoară.

Da, există momente în care îmi doresc să trăiesc altfel, să nu mă mai simt constrânsă...dar îmi amintesc că zidurile puse de Dumnezeu în jurul meu nu sunt pentru a mă priva de unele bucucurii, ci pentru a mă proteja.

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Credincios in sesul ortodox al cuvantului, nu. Cred ca exista un creator, dar prefer sa fac ce imi place, atata timp cat nu deranjez pe altii.

| halogen001 a răspuns:

Eu tin cont de lucrurile verificate si verificabile. E verificat ca daca faci o fapta rea, nu vei putea trai in intelegere si armonie cu semenii tai si daca e o fapta mai grava, iti poti pierde si libertatea, deci e bine sa ai un comportament civilizat. Ce tie nu-ti place altuia nu face. Dumnezeu nefiind verificabil, e greu sa fii credincios si sa faci pe plac unui Dumnezeu care nu se vede decat in scrieri mai mult sau mai putin corecte. Dumnezeu e invizibil si nu se vede nici lucrarea lui. Nici ca un ajutor Dumnezeu, nu se vede. Cei care cred in el trebuie sa se astepte ca vor primi ipotetica viata vesnica tot asa cum au fost ajutati si in viata. Daca Dumnezeu e mare, iubirea lui pentru ceva mic e mica. Asa cum un om are iubire fata de o bacterie, tot asa si Dumnezeu care e mare trebuie sa aiba o iubire foarte mica fata de om. Asa se explica bine si ajutorul mic sau deloc pe care-l da omului si la fel si viata vesnica e pusa sub semnul intrebarii. Cum nu am intalnit oameni vesnici si nu am vizitat Raiul si/sau Iadul, totul e la nivel de poveste. In consecinta, nu-mi pot conduce viata dupa povesti neverificabile si a-i face pe plac lui Dumnezeu echivaleaza cu acceptarea unor dogme religioase.

Mai utila e stiinta, care inseamna lucruri verificate pe care te poti baza la nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Dumnezeu nu este doar iubitor, ci este si drept.Adica el te respecta doar atunci cand nu incalci regulile lui. Daca ar fi doar iubitor am trai toti in fericire vesnica, dar Dumnezeu nu ii poate da unui criminal sau unui mincinos etc. toata iubirea sa.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte bine ce spui. Asa e si cu legile. Daca nu stii o lege, nu inseamna ca poti sa o incalci, ca intri la bulau. Asa e si Dumnezeu: incalci legea lui Dumnezeu, intri in Iad. Suna corect? Da. Dar care e diferenta? De ce eu pot respecta legea statului si nu pot respecta legea lui Dumnezeu? Simplu. Statul exista, il vad, pot consulta legile si ma straduiesc sa le respect. In cazul lui Dumnezeu, i-al de unde nu-i. Ce lege sa respect? De unde stiu eu ca povestile nu sunt false? Si cam sunt false. Sunt cam primitive, cam strambe. Si dreptatea lui Dumnezeu e cam indoielnica. Cum se desprinde din unele povesti ca pedepseste tot neamul pana la rangul x sau copii pentru greselile parintilor si alte aberatii de genul asta. Cine sustine ca religia e perfecta si fara de cusur o face in general fara sa o cunoasca bine, doar citind anumite scrieri. Sau chiar daca intalneste lucruri nefiresti in lectura lui, le trece cu vederea, le cauta justificare. Insa nu e totul asa de roz. Apoi viata vesnica. Pana nu vezi macar un om care are viata vesnica, e cam greu sa accepti ca ti se ofera asa ceva. Si iubirea sau ajutorul. Vezi ca spune cineva ca l-a ajutat Dumnezeu. O data ca nu poti verifica cine l-a ajutat, ca Dumnezeu e invizibil si a 2-a oara, e logic ca sa existe foarte multi oameni care au nevoie de ajutorul lui Dumnezeu si care ar fi indreptatiti sa primeasca ajutorul in sensul ca indeplinesc conditiile respective si ar trebui sa se vada ajutorul lui Dumnezeu, nu sa fie cazuri asa de izolate incat sa zici ca e o minune. Sa se intample mai des. Zicea cineva ca Dumezeu nu ajuta omul necredincios si uite ca si oameni credinciosi nu sunt ajutati de Dumnezeu:

https://www.capital.ro/......covid.html

https://infosapientia.ro/......-speranta/

https://republica.ro/......oronavirus

https://stirileprotv.ro/......virus.html

Deci poti fi si credincios si slujitor al lui Dumnezeu si tot degeaba.

Ce zice credinciosul despre asta? Zice ca asa a vrut Dumnezeu, ca asa e mai bine, ca au ajuns in Rai, deci se gasesc explicatii la orice si realitatea e ca au ramas sotiile vaduve, copii fara tata. Asta e realitatea. Povestile sunt frumoase, iti dau incredere, norme de convietuire civilizata si asa mai departe, dar nu-ti garanteaza nimic. Tot mai sigura e stiinta, care verifica practic cum merg lucrurile si ai mai multa siguranta. De exemplu, stiinta a facut vaccin pentru covid. Religia nu are ce sa faca. Te baga la groapa si spune ca ai ajuns in Rai. Ce poate sa mai faca? Poate sa spuna ca Dumnezeu a facut vaccinul, ca a ajutat oamenii de stiinta sa-l faca. E adevarat? Nu prea. Cand un om a zis ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui ce a facut religia? L-a ars si a rezolvat problema. Cam asa e adevarul din religie. Plus ca sunt mai multe religii, una mai buna decat cealalta si ai de unde alege. Peste 4000.
E greu. Omul vrea sa fie bine, dar nu are cum sa obtina acest bine, ca e inselat si mintit la tot pasul.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Pe langa Universul nostru material, adica ce vedem noi sunt parti din atom.Atomul este divizat in molecule, moleculele sunt divizate in tesuturi s, a, m, d.Noi putem sa vedem universul acesta pentru ca avem simturi:auz, vaz, miros, pipait s-a.m.d.Dar paralel cu acest univers, avem o alta lume care nu se supune legilor fizici pe care le-am enumerat mai sus.Deci daca nu este compusa din atom, nu o putem vedea sau auzi pentru ca nu avem aceasta capacitate fiindca noi suntem oameni si cei din ceruri sunt fiinte spirituale.Nici fiintele spirituale nu sunt compuse din atom, ele sunt facute din lumina.Nu e ca in filme sau seriale, desene sau ce ai mai vazut tu.Intelegi? Deci eu nu am cum sa iti demonstrez asta si nimeni nu poate.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta zic si eu. Daca eu nu pot sa vad si nu vede nimeni, atunci ce nu se vede e presupunere sau minciuna daca nu se poate verifica. La un camp magnetic, nu-l vezi, dar atrage fierul. Curentul prin conductor nu-l vezi dar se vad efectele. La Dumnezeu nu vezi nimic, nici efecte, nici personajul. Eu spirite, spiridusi, n-am intalnit si n-am cum crede in ce spun unii sau altii din cauza ca nu se verifica clar. Si atunci apare fenomenul de inselaciune pentru obtinerea de bani si putere, ca la ghicitoare, vrajitoare, horoscoape, numerologi. Deci e ceva neserios. Ce nu face omul pentru bani.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Pai si daca, in momentul cand mori, "ti se deschid alti ochi" si ajungi pe lumea de dincolo si vezi ca te-ai inselat? Fa un exercitiu de imaginatie.Chiar sunt curios.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vina nu-mi apartine. Dumnezeu nu a fost in stare sa comunice legile lui si m-a lasat prada mincinosilor si persoanelor lipsite de omenie care doresc sa ma insele, deci daca e bun si drept e datoria lui sa indrepte lucrurile. In afara de asta, am avut o viata normala, un comportament civilizat si daca el apreciaza lucrul asta inseamna ca e OK. Daca el nu e corect, atnci e clar si nici nu ma mai intereseaza parerea lui. Eu nu sunt la dispozitia mincinosilor si a unui personaj invizibil. Daca e puternic si face ce vrea, sa o faca. In aceeasi masura cred ca si cei care respecta anumite povesti nu vor avea parte de un tratament corect de la un asemenea personaj invizibil.

E totul o poveste. Cei care te asigura ca povestea e adevarata nu sunt cinstiti. Asta e sigur 100%. Sa omori omul care zice ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, asta e adevarul din religie. Nu conteaza adevarul. Banii si interesele vorbesc.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ce zice un om care a citit scrierile religioase si a vorbit cu mai multi cunoscatori ai religiei https://youtu.be/_36zc5ndmjE? Clipul e lung, dar nu e rau de vazut. Se vede din el ca religia e o interpretare intr-un anume fel a unor scrieri vechi. O studiere mai atenta arata ca unele interpretari au fost adaugate si nu coincid cu povestea initiala.