| anonim_4396 a întrebat:

"Vrea dumnezeu sa opreasca raul si nu poate? Atunci nu este atotputernic! Poate dumnezeu sa opreasca raul? Dar nu vrea? Atunci este rau voitor! Vrea dumnezeu si poate sa opreasca raul? Atunci de ce nu o face? Nu poate si nici nu vrea sa opreasca raul dumnezeu? Atunci de ce il mai numim dumnezeu?"

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Deci, Dumnezeu vrea, si poate sa opreasca raul. Insa nu o va face cum crezi tu, asa, hop si gata!, raul a disparut! Ceea ce e mai frumos la Dumnezeu e ca din rau El stie cel mai bine sa scoata binele, si de aceea ingaduie raul in lumea sta. De exemplu, tu zici ca e rau atunci cind te fortezi sa faci anumite exercitii fizice. Da, e rau, e durere, insa tocmai acea durere iti formeaza fizicul sa fie rezistent si te formeaza si ca personalitate. Orice om cu o personalitate bine formata, bine conturata, pe care eu l-am cunoscut, cind am ajuns sa ii cunosc trecutul am descoperit ca a avut ceva de pe urma caruia sa sufere enorm. Suferinta, desi nu e de dorit, te formeaza, te ajuta sa vezi mai realist lumea, te ajuta sa intelegi mai bine lucrurile, deci se dovedeste pian la urma un mare bine. La fel e si cu Dumnezeu - El la sfirsit va sti sa scoata un mare bine din fiecare rau care a fost facut.
Si inca ceva, cum spunea si Jasser: daca vrei sa fi un om liber, nu poti decit sa alegi intre a face ceva sau a nu face. Ori, nu poti alege decit intre a face bine sau rau. Dumnezeu poate opri raul, insa daca o va face, libertatea ta de a decide s-a dus, esti doar un sclav in mina lui, o marioneta. Vei face binele oricum, pentru ca El a oprit raul, deci nu vei mai putea alege. Cred ca realizezi ca de fiecare data cind faci o alegere cit de mica o faci pe urmatoarea logica: e bine ce fac, sau e rau? Sti ce e bine si ce e rau, insa uneori ce e rau e mai placut, si de aceea alegi asa, si iata cum raul apare in lume. De exemplu, sti ca la un chef nu trebuie sa bei, ca esti cu masina, insa totusi o faci, te urci la volan si omori un om pentru ca nu ai fost atent si ai reactionat la timp din cauza alcoolului. E rau nu? Da, dar tu, alegerea ta a facut posibila aparitia raului, nu Dumnezeu. Dumnezeu a vrut sa iti dea libertate de decizie pentru a fi o persoana, nu un robot, si asta a dus la aparitia raului, deci nu se poate pune problema asa cum o pui tu. Pune in "ecuatia" ta si persoanele noastre, caci depinde si de noi eradicarea raului, nu doar Dumnezeu trage sforile in Univers. El va face ca toate sa fie bune pina la sfirsit, insa depinde si de noi toata chestia asta cu raul din lume.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Cand ai avut probleme cu casa crezi ca atei nu teau ajutat?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, m-au ajutat, si inca au fost citiva cu care am avut polemici serioase aici, si nu pot decit sa ii respect pentru asta. Nu trebuie sa fii credincios ca sa fi un om liber ca sa alegi intre bine si rau. Credinta tine de ratiune, de ceea ce experimentam, de ceea ce invatam in viata fiecare, unii ajung sa creada in Dummnezeu, altii nu, insa binele si rau sunt adinc inradacinate in fiintele noastre, fie ca esti ateu, fie ca esti credincios, sti ce e bine si ce e rau, pentru ca asta e in adincul inimii tale, face parte din tine. Ca unii nu vor sa faca ce e bine, asta e altceva. Insa toti avem libertatea de a decide,

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Ma bucur ca ai rezolvat problemele

| 愛日本 a răspuns:

Dumnezeu poate, dar ne lasă pe noi să alegem ce vrem mai mul, bine sau rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu opreste raul ca sa dea oamenilor posibilitatea de a alege viata sau moartea; i-a creat cu vointa deci daca nu am avea posibilitatea de alege am fi niste marionete sau roboti!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar libertatea de a fi ateu o da?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Logic! Dar vei suporta consecintele!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce ca nu sunt un bun sclav?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptul sa te arunci de la etajul 7 insa vei suporta efectele gravitatiei! Tu alegi sa o faci sau sa nu o faci! Sper ca intelegi ce vreau sa-ti spun!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sclavul cui?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cladirea aia cu mine si dumnezeu? eu ca ateu cunosc gravitatia deci stiu ce se intampla, scopul vieti este sal slujesti pe dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cladirea aia cu mine si dumnezeu? eu ca ateu cunosc gravitatia deci stiu ce se intampla, scopul vieti este sal slujesti pe dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sclavul lui dumnezeu de el vb acum, dupa tine ceva care nu are inceput, ne-a creat obligatia noastra este sal slujim o viata?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot nu intelegi! Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa-i fie "sclav"(cum zici tu; de fapt cei care slujesc lui Dumnezeu nu sunt sclavi, sunt liberi; in schimb cei care slujesc pacatului sunt robii Celui Rau!) Si daca o iei asa e infinit mai bine sa-i fi rob lui Dumnezeu decat Satanei; Satana promite multe; insa multi nu stiu ca el e tatal minciunii; si la urma praful se va alege de ei. Acum poate vei spune ca tu nu-i slujesti Satanei sau lui Dumnezeu; dar daca nu nu esti constient de asta tot ai un stapan fie Distrugatorul sau Creatorul; nimeni nu este
de capul lui; toti avem cate un tata fie Satana fie Dumnezeu; n-ai cum sa fii neutru!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca un om fara dumnezeu, este un rau fara morala?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate fi bun si fara Dumnezeu dar acest fapt nu duce nicaieri! (poate vei avea o viata respectabila pe pamant; vei castiga respectul celor din jur; dar tot in Iad merg felul asta de oameni)Scriptura spune ca fara credinta omului ii este cu neputinta sa-i fie placut lui Dumnezeu! Si ca fara credinta in Mantuitorul nimeni nu intra in Cer. Am mai spus ca ai liber arbitru si ai dreptul sa-ti alegi felul in care sa traiesti; nimeni nu-ti impune o anumita religie sau o anumita credinta; tu alegi!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc ca recunosti ca poti fi si bun si fara dumnezeu, sa stii ca eu n-am nimic cu religia din contra apreciez filozofia noului testament, dar nu cred in ce scrie acolo pe bune nu pot

| JustAnAnonymousQuestioner a răspuns:

Daca Dumnezeu nu dadea relele astea cine stie ce rele mai rele de atat ar fi existat laughing

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru JustAnAnonymousQuestioner):

Deci Dumnezeu da relele.
Cum il poti numi bun si iubitor dupa ce chiar tu ai spus ca el a dat relele?

| 愛日本 a răspuns (pentru JustAnAnonymousQuestioner):

Nu Dumnezeu a dat relele.

| JustAnAnonymousQuestioner a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Bine poate ca nu m-am exprimat bine. ideea e ca daca nu lasa relele astea se puteau intampla lucruri mai rele