| bleakk a întrebat:

Vreau sa ma ajutati sa fac o analiza a 2 categorii de oameni:
1.Cei care nu cred ca Dumnezeu exista si automat nu iau in calcul ce scrie in Biblie,ce trebuie sa faca si cum sa faca,mai pe scurt,li se pare o prostie(din diferite motive, nu vrea sa veniti cu acestea)
2.Si cei care cred ca Dumnezeu exista,insa nu fac nimic in privinta asta,ci dimpotriva fac mai rau decat cei ce nu cred.
Intreb deoarece,vad multi ortodocsi care "se iau",agaseaza si iau la misto anumite persoane din diferite culte care frecventeaza saptamanl o biserica.Dar ce puteti spune despre acesti oameni? Cred ei cu adevarat in Dumnezeu sau sunt ortodocsi doar cu numele,cum multa luma,de fapt, este.(chiar si dintre acei care frecventeaza o biserica).
Mie a doua varianta mi se pare "mai" condamnabila decat prima.Voi ce credeti.

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu zic sa nu privesti nici la unii, nici la altii, -si nici la tine- ci sa privesti la Dumnezeu. Daca Domnul Hristos a fost batjocorit, cu cat mai mult vor fi si urmasii Lui.
Nu raspunde cand esti batjocorit sau insultat. Sunt unii care sunt interesati de credinta ta si care nu-ti dai seama de lucrul acesta. Ei cauta sa vada daca credinta ta este reala sau nu. De aceea iti spun: pentru cei ce vor i mantuiti, si pentru Domnul nostru, nu raspunde cu rau pentru rau. Nu te lasa afectat de rau; sa ai in permanenta simtamantul prezentei lui Dumnezeu. El este cu tine chiar daca nu-L vezi; ingerii care exceleaza in putere sunt in sala de clasa prezenti nu numai ca sa scrie cu fidelitate in rapoartele ceresti purtarea batjocoritorilor, ci si ca sa te intareasca. Oamenilor rai le ingaduit sa actioneze doar atat cat ii lasa Dumnezeu.
"Ingerul Domnului tabaraste in jurul celor ce se tem de El si-i scapa din primejdie." (Psalm.34:7)
"Inca putina vreme, si cel rau nu va mai fi; te vei uita la locul unde era, si nu va mai fi." (Psalm.37:10)

| sublime89 a răspuns:

Probabil cred in d-zeu, dar asta nu-i opreste de la a insulta alte culte sau religii. Aceste credinte diferite au fost de prea multe ori motiv de conflict intre oameni. Daca eu cred intr-un zeu, si vad ca tu nu esti de acord cu mine, si crezi in alt zeu, sau intr-o alta varianta a aceluiasi zeu, atunci am motiv sa iti dau in cap. Stii ca oamenilor nu le place sa fie contrazisi, mai ales cand e vorba de niste credinte la care tin atat de mult. De aceea cred ca singura cale prin care omenirea poate scapa de diviziunile si conflictele cauzate de religii, e sa scape de tot de religii.

| suffarstar a răspuns:

Hai sa-ti spun o treaba. Exista o mie de religii pe lumea asta. Fiecare,in linii mari,are pretentia ca a lui este cea adevarata. O persoana limitata il uraste, chiar daca el poate nu realizeaza, pe cel care are idei diferite fata de ale lui. Uita-te la fotbal ce se intampla, in politica, si asa mai departe.

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Ti-am trimis un mesaj ieri, l-ai primit? tongue

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Da happy, am dat replay, nu ai primit inapoi? thinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

Noup, e de la setari.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Mii de scuze, nu stiu de nu a ajuns...

| Mădă0611 a răspuns (pentru suffarstar):

De la setarile mele, e normal sa nu ajunga. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista DOAR DOUA CATEGORII de oameni!(oamenii sunt DIFERITI!)

In legatura cu intrebare ta (si implicit clasificarea pe care ai facut-o)... DA- consider ca exista crestini DOAR cu numele(dovada fiind caracterul lor infect).

| Muntgvb a răspuns:

Problema ta ce cult esti, numai ca nu prea am inteles intrebarea ta:te referi la oameni din alte culte care frecventeaza biserici ortodoxe, sau cum?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Intrebarea e, care sunt mai najpeti, cei care nu cred in dumnezeu si isi vad de treaba lor (evident, pana ii intepi si de atunci ai pus-o) sau cei care cica ar crede, dar nu isi iubesc aproapele, adica nu isi vad de treaba lor? Gizăs a zis sa iti iubesti aproapele, si dmnezo i-a zis lui Moise ceva de aproape, dar se referea doar la evrei, cica gizăs se referea la toata lumea, sau e o minciuna, marketing nene.

| bleakk explică (pentru Muntgvb):

Spre exemplu ortodocsi,(care ei nu prea au o treaba cu religia, nu toti intra aici, insa majoritatea) in comparatie cu ateii.Ateii nu cred, ortodocsii prin definitie cred in Dumnezeu. Spre exemplu un ortodocs e mai rau decat un ateu.

| Muntgvb a răspuns (pentru bleakk):

Ortodocsii daca vor sa fie ortodocsi stiu ce au de facut si cum sa se comporte, mai departe nu mai depinde decat de ei.

| AlexiaDucesa2005 a răspuns:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu.E posibil sa existe ceva forța