| SentimentStralucireaPalmolivuProtex a întrebat:

Vreau sa ma spovedesc dar mi-e rusine de parinte ca da cu gura in alte parti si mi-e frica de ce zice lumea. Ce sa fac?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Spune-i lui Dumnezeu ceea ce simti si cere-ti iertare, pentru ca fata de El gresim. Apoi, ai siguranta ca nu va spune la nimeni.De fapt, Biblia ne indeamna sa ne rugam lui. Iacov4:8

| milan9 a răspuns:

Sunt atatia preoti care pun pe primul plan credinciosii si mantuirea lor si pe al doilea propria familie iar tu te plangi ca tie frica de indiscretie?

Cauta un preot care nu-ti cunoaste familia, asta ca sa elimini teama 100%...

| milan9 a răspuns:

Daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe BARFE, patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…?

Ei bine, de 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica… happy happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Da, "Carora le veti ierta pacatele, le vor fi iertate". Aceste cuvinte nu se adreseaza doar preotilor, ci tuturor credinciosilor. Acestia isi marturisesc unii altora pacate, in special cand acestea afecteaza persoana sau doar pentru a-i spune persoanei sa ne ajute. Nu inseamna ca altcineva in afara de Domnul iarta pacate in locul Lui.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Deşi apostolii se diferenţiau ca statut faţă de toţi ceilalţi însoţitori ai vieţii Mântuitorului, ei mai erau numiţi şi "ucenici" sau "fraţi". Textul se referă însă doar la cei 11 (apostolii fără Iuda):
"Şi fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!"- Ioan 20, 19
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| mentholinks a răspuns:

Nu te mai spovedi. Roaga-te la Dumnezeu pentru iertare si iarta-i si tu pe cei care ti-au gresit. Si nu fi indiferent cand vezi un om amarat.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Sa stai cuminte si sa nu te spovedesti ...penntru ca tot ce declari tu la spovada Popa care nu ti-e parinte este obligat sa raporteze la organele de informatii si tot ce spui tu la spovada va fi folosit impotriva ta la un moment dat

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Dorugar):

Da ma.Intereseaza pe organele de informatii daca a injurat unul sau altul pe un amic al celui ce se spovedeste.Hai sa fim seriosi.Te crezi in filmele cu S.R.I,F.B.I si C.I.A?

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da ma da, le intereseaza absolut totul, ca doar de aia exista popi si securisti in fiecare sat, si asta ca numai asa poate sa iti faca ei profilul moral si sa te gajbeasca atunci cand te crezi mare si tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor

| AlexeHellsing a răspuns:

Fără supărare, dar ascultă părerea mea...Prin Spovedania în sine îți mărturisești păcatele lui Dumnezeu, avându-l drept martor la aceasta pe preot, slujitorul lui Dumnezeu. În primul rând, Fiecare are datoria lui față de Dumnezeu, creștinul să se spovedească, iar preotul să urmeze canonul Sfintei Spovedanii. Fiecare rămâne cu sarcina sa și nu depind una de alta. Tu fă-ți datoria de creștin, iar de el nu și-o face, va da seamă.
Îm al doilea rând, și asta chiar e, fără supărare. În cadrul Spovedaniei, Dumnezeu iartă păcatele prin pocăință (dacă chiar regreți ce-ai făcut, recunoști ce-ai făcut și accepți consecințele). Deci, din toate astea conștientizezi probabil că pocăința nu este echivalentă cu rușinea pe care o ai față de alți oameni. Altfel spus, dacă chiar îți pare rău pentru păcatele tale și vrei să ți le Spovedești, nu te gândi la ce ar spune lumea despre ele.

| pet555 a răspuns:

Daca insisti sa te spovedesti preotului, desi e de ajuns sa-I marturisesti Domnului si sa te pocaiesti, din cate stiu eu preotul a auzit la viata lui multe pacate si nu are voie sa le spuna.

| veryhonest a răspuns:

Ameninta ca-l denunti la politie.