| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Vreau sa pun câteva întrebări și sa dezbat câteva lucruri cu cei credincioși! Voi credeți sau negați exista altor ființe in Univers sau altor dimensiuni și dacă nu credeți care sunt motivele principale? Credeți ca exista posibilitatea ca demonii sa fie altceva de care noi nu știm? Vedeți Raiul și Iadul ca locuri și credeți ca este posibil sa existe în alte dimensiuni? Credeți ca demonii consuma suflete în

infern? Cum de credeți asta? Care este motivul, cum ar putea un suflet sa simtă durere dacă este suflet? Va aștept răspunsurile!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblic cei care mor numai știu de ei căci și amintirea lor se pierde pentru totdeauna, numai vor știi niciodată nimic, voi scoateți versete din content

| gabicoo a răspuns:

Citește "Cartea lui Enoh" - nu este recunoscută oficial de către biserică, dar este recunoscută de Biserica (ortodoxă) etiopiană. Vorbește despre îngeri, demoni, etc. Unii au văzut aici posibilitatea existenței în trecut a unor ființe din alte dimensiuni.

Mai există și "cartea Urantia" - produs al mișcării New Are - o poți descărca gratuit de pe internet. Scrii pe Google: cartea Urantia.pdf și o descarci. Aici vei găsi multe răspunsuri dar îți va lua mult timp - sunt peste 4000 de pagini de citit.

| untu a răspuns:

Cum ar putea un suflet sa simtă durere dacă este suflet? Durerea sufletească este de fapt o funcție a nervului vag. Nervul vag este nervul principal al sistemului nervos vegetativ și comandă viscerele, fiind sursa fibrelor nervoase parasimpatice pentru toate organele interne toracale și abdominale până la splenic flexure. De asemenea, controlează parțial epiglota! Pentru a pute intelege cat mai bine despre sufletul omului deschideti acest link:https://www.crestinortodox.ro/religie/dureri-care-pot-intelese-123458.html Iar problema existentei unei fiinte in Univers ( extraterestrii) nu cred pentru ca nu ar supravietui fara aer sau azot fiindca in univesul cosmic este mult vid! Demonii nu consuma suflete in infern, nupot distruge un suflet fiind nemuritor si vesnic viu, ci ii chinuie prin torturi multiple dupa pacatele fiecaruia nemarturisite!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru untu):

Cum îi chinuie și cum ai ajuns tu la concluzia asta?

| LisaJulie a răspuns:

Acum o sa te cerți cu credincioșii pana mâine dimineață!

| 1onur a răspuns:

Dracii rugau pe Isus și ziceau: „
Dacă ne scoți afară din ei, dă-ne voie să ne ducem în turma aceea de porci.

matei 8:31

Nici măcar ei n-au vrut să mergă în iad și au ales să trăiască în porci nu sa ajungă în iad

| KovacsB a răspuns:

Raiul si iadul sunt inventii crestinesti.
Yhwh a fost un simplu extraterestru razboinic care a mostenit o mana de evrei.
Restul e can can.
Deut 32:8. Când El Elion a împărţit moştenire popoarelor, când a împărţit pe fiii lui Adam, atunci a statornicit hotarele neamurilor după numărul fiilor de Elohim;
9. Iar partea lui Jehova este poporul lui Iacov, Israel e partea lui de moştenire."

Cand Cei inalt a impartit zonele de interes ale planetei celor 200 de Elohim, YHWH cel mai prapadit dintre elohimi a mostenit o mana de evrei amarati.Dar au fost mai buni pe partea de management si de publicitate.
Si uite asa dupa 3000de ani daca injuri un evreu esti acuzat de antisemitism.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Vedeți Raiul și Iadul ca locuri și credeți ca este posibil sa existe în alte dimensiuni?"
Există - cum să nu? - într-o dimensiune spirituală. Nu-n vreun "univers paralel" sau alte tâmpenii.
"Credeți ca demonii consuma suflete în infern?"
Nu. Sufletul este nemuritor, având asemănare cu divinul.
"Care este motivul, cum ar putea un suflet sa simtă durere dacă este suflet?"
Nu poate. Sufletul simte durerea, plăcerea, miroase, atinge, aude prin intermediul trupului.
Există însă și dureri de ordin spiritual, cărora noi le zicem așa din lipsa vreunui termen mai bun.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu cred ca exista alte fiinte in Univers pana nu vad dovezi concrete ca ar exista. Iar in ce priveste "dimensiunile" depinde la ce te referi prin cuvantul asta. Nu, nu cred in posibilitatea ca demonii sa fie altceva decat demoni. Văd Raiul ca fiind prezenta lui Dumnezeu, iar iadul fiind absenta relativa a lui Dumnezeu intr-o fiinta rationala. Nu. Gehena sau infernul va fi după ce sufletul se reunește cu trupul deci oamenii vor avea trup în infern. Dar nu e in totalitate sigur dacă e vorba de durere. S-ar putea să fie vorba de nebunie.

| Pocait01 a răspuns:

Definește cuvântul "dimensiune" la care te referi. Dar nu cu o definiție din aia ridicolă de 2 bani generalizată și care nu spune mimic.