| ErrorFound a întrebat:

Vreau si eu niste dovezi solide ale existentei lui Dumnezeu.

Intrebare:
Daca "Monstrul Zburator de Spaghetti" nu exista, atunci de ce au planetele forma de chiftele? rolling on the floor

84 răspunsuri:
| LucaT a răspuns:

Ce-ai fumat tati? vrem si noi big grin
rolling on the floor

| Danaberciu a răspuns:

O dovada solida a existentei lui Dumnezeu esti '' TU ''

| ErrorFound explică (pentru LucaT):

Eeee Haribo. Era o gluma. laughing

| Maxim96 a răspuns:

Tu esti chipul Lui Dumnezeu.

| ErrorFound explică (pentru Maxim96):

Inseamna ca....ar trebui sa fiu pus in rama si oamenii sa ingenuncheze in fata mea. De ce nu se intampla asta?

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu! Toti oamenii sunt creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu!

| Lizzu a răspuns:

Ai luat-o si tu cum era cu cercul? laughing
Ca daca dzeu nu exista atunci de ce planetele se invart in forma de cerc? laughing ( elipsa de fapt, daaar....na )

| Mikhtarian a răspuns:

Nimeni nu-ti poate oferi ceea ce cauti.
Tu singur trebuie sa cauti,si eu cred personal ca, Dumnezeu trebuie simtit prima data, si nu ma refer doar cand ai o problema.
Trebuie sa-l simti, sa-i simti iubirea si rabdarea.
Citeste cele Sfinte, fa-ti o parere, si alege daca ti se potriveste ori daca nu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Asta numesti tu dovada solida?

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai asa spun Scripturile

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Si ce te face sa crezi ca scripturile au dreptate? Pana la urma, nu poti fi niciodata sigur.

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai eu cred in ciuvintele ei.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Cum asa? Adica, ca s-o zic mai pe scurt, ce te face sa crezi in ea, pana la urma? Adica, in orice alta carte nu ai crede.

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ea este cuvantul lui Dumnezeu.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

Si de unde stii asta? Pentru ca asa spun scripturile, nu? rolling on the floor

| sublime89 a răspuns:

Dovezi solide zici. Lichide sau gazoase nu sunt bune? laughing

| Maxim96 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Cuvantul lui Dumnezeu ramane adevar in veac. Dreptatea Lui e dreptate in veac si mila Lui asupra celor ce se tem de El.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Maxim96):

OK, asa e cum zici.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Totusi, este o carte scrisa de oameni! Pot fi si minciuni... Multe.
Plus ca din cate vad, dumnezeu exista pentru ca asa scrie in biblie, care este cuvantul lui dumnezeu... Putred!

| iurii75 a răspuns (pentru BlackSulphur):

La Hirosima în urma exploziei, s-a format un lăptop performant care avea instalat windows 7, și funcțipna excelent! Ce, nu crezi?

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Alienware mai.winking

| BlackSulphur a răspuns (pentru iurii75):

... What?!

| ErrorFound explică (pentru sublime89):

Eeee, deja ai prea multa minte ca sa intelegi ce facem noi aici.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Eu stiu exact unde vrei sa bati si iti spun : DU-TE LA SCOALA.

La scoala inveti lucrurile elementare ce tin de fizica, de chimie si de biologie. Dupa ce inveti acele lucruri, treci la chestiile mai complexe dar invata de la cei care stiu cu adevarat despre ce vorbesc. Foloseste internetul dar foloseste-l cum trebuie. Nu lua doar ce coincide cu punctul tau de vedere. Asta se numeste ignoranta si favoritism.

Cat despre argumentul tau idiot, data viitoare, inainte sa mai dai chestii luate cu copy-paste asigura-te ca atat tu cat si autorul stiti macar chestiile elementare ce tin de acel subiect.

O sa-ti pun totusi niste intrebari simple ce tin de argumentul tau presupunand ca el este valid (din pacate pentru tine, argumentul este exagerat de slab) :

1 - cum ai ajuns de la un creator la un zeu?
2 - cum ai ajuns de la un zeu la zeul tau?
3 - cum ai ajuns la UN zeu si nu la mai multi?

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cu aceleași șanse de reușită putea apărea "prima" celulă vie din materie moartă.( Apropo, e mult mai complexă ca un calculator)

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Maxim fi atent.
Tu crezi in Dumnezeu deoarece exista o carte numita Biblie. Biblia a fost scrisa de oameni. Oamenii aceia spun ca ei sunt inspirati de Duhul Sfant.
1. De unde sti ca au fost inspirati de Dumnezeu? Nu exista nici o dovada in acest sens. Ei pur si simplu puteau sa scrie o carte si sa zica ca au fost inspirati de o divinitate, si tu ii crezi.
2. Exista mai multe carti sfinte din alte religii, la fel si celelalte carti sunt scrise de oameni, si ceilalti zic ca au fost inspirati de o Divinitate.
3. Religia pe care o ai tine de pozitia geografica si de timpul in care te afli. Daca erai Dac, credeai in Zalmoxis, daca erai egiptean credeai in Rah.
4. Daca te-ai fi nascut in alta parte ai fi crezut in alt zeu si n-ai fi crezut niciodata in Dumnezeu.
5 Deci Dumnezeu exista la fel de mult cum exista si ceilalti zei.
6 Nu poti sa zici ca Dumnezeu exista dar Thor, Zalmoxis, Allah, Horus etc., nu exista.
7. Argumentele tale sunt ilogice, irationale si fara sens. La tine Dumnezeu exista deoarece asa scrie in Biblie, mda...
8 Si Allah exista deoarece asa scrie in Coran.

| ErrorFound explică (pentru 22SWAG22):

Ba nu, Dumnezeu exista fiindca asa scrie si in scripturi! Deci e adevarat! rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

1,2, 3 - cu siguranță că nu punând întrebări stupide

| ErrorFound explică (pentru iurii75):

Ma deci bine, dar nu mi-a raspuns nimeni la intrebare.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cu ce a scris el? Laptop?