| danutzamika a întrebat:

Zaharia 14:2 Atunci voi strînge toate natiunile la război împotriva Ierusalimului. Cetatea va fi luată, CASELE VOR FI JEFUITE, şi FEMEILE VIOLATE; jumătate din cetate va merge în SCLAVIE, dar rămăşiţa poporului nu va fi nimicită cu desăvîrşire din cetate.
Ce Dumnezeu e asta?! De ce face rau?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Unul inventat de minţi bolnave.

| Holiday a răspuns:

Dumnezeul crestin...

| RaduMD a răspuns:

Versetul citat se refera, dupa parerea celor mai multi autori, la nimicirea Ierusalimului rasculat de catre romani (in legiunile carora luptau oameni din toate natiunile).
Acest lucru este pus in legatura cu rastignirea lui Isus si a fost anuntat de El insusi (cand a spus ca din Templu nu va ramanea piatra peste piatra). Asta nu inseamna ca face rau. Dumnezeu nu face rau, dar pedepseste. Nicaieri in Biblie nu scrie ca Dumnezeu face rau, dar in zeci de locuri (cineva le-a numarat si i-au iesit 142 de locuri) scrie ca Dumnezeu pedepseste. Pedeapsa este un aspect al dreptatii, iar dreptatea este un lucru bun.

| Holiday a răspuns (pentru RaduMD):

Ca de exemplu aici:
Imparati 2:23-24
De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
El s-a întors sa -i priveasca, si i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfasiat patruzeci si doi din acesti copii.

Sau aici:
Isaiah 14:21:
Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor!

Mai e nevoie de comentarii cum functioneaza dreptatea in cazul lui dumnezeu? Si in conditiile in care esti de acord cu cele 142 de "dreptati" efectuate de dumnezeu, inteleg ca sustii ideea ca cei care nu il pupa in dos pe dumnezeu sa fie ucisi de dumnezeu sau, cum se intampla de multe ori in biblie de crestini, corect?