| AnonimnusAno a întrebat:

1.75 si 43 de kilograme. Da, suna foarte putin, dar nu arat ca persoanele acelea care apar la stiri. As vrea sa ma ajutati, sa imi dati sfaturi cum m-as putea ingrasa. Si nu de tipul: Mananca mai mult. Am fost foarte slaba de mica, dar acum nu mai suport sa ma uit in oglinda. Mi se pare ca vad un schelet in fata ochilor si cand merg pe strada sau la liceu, am impresia ca toata lumea se uita la mine si rade sau e dezgustata sau ma judeca. Nu vreau sa fiu asa, vreau sa am si eu in jur de 55 de kilograme, dar simt ca orice incercare e fara sens. Am perioade in care sunt foarte increzatoare, fac sport, iau vitamine si mananc iar rezultatele se vad doar pe cantar. Insa ma tin doar 4-5 zile si dupa aceea, dintr-o data nu mai pot manca nimic. Iau 2 linguri de mancare si efectiv ma simt de parca as fi mancat 2-3 portii. Ma simt foarte naspa, am senzatia ca aceste kilograme imi influenteaza toata viata si imi dau seama ca e doar vorba de gandirea mea, ca daca as fi mai increzatoare in mine sunt sigura ca m-as putea ingrasa. Dar mereu vad fete foarte frumoase pe strada si pe social media si ma uit la mine si nu imi place ce vad... ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema pe care o ai tu este de alta natura decat nutritionala si te sfatuiesc sa mergi de urgenta sa vezi un psihiatru, pentru a primii ajutorul necesar si a te insanatosii.

| sierra1 a răspuns:

Fii liniștită și învață să trăiești cu tine. Ai timp să iei volum la maturitate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa nu te mai stresezi atata ca te vei ingarsa in timp nu trebuie sa iti fortezi organismul de la varsta asta.

| Alexandru250201 a răspuns:

Intai invata sa te accepti pe tine si dupa evolutia o sa apara

| AlexandruCristian111 a răspuns:

1. Spune-i mamei tale sa îți cumpere calciu ( sau cumpărați tu ). Calciu te îngrășă mai mult. Dar ai grijă sa nu iei prea mult, ia 10 zile pe luna ( 2 luni ), in fiecare zi iei cate un calciu timp de 10 zile apoi luna viitoare iei tot la fel 10 zile calciu, cate o pastila pe zi. Eu de când am luat calciu am luat 3 kg pe plus. Dar eu nu am luat zece zile am luat 7. Calciu îți întărește oasele si te îngrașă!
2. Bea apa mai des, nu mai poți mânca mult deoarece ești deshidratată. Macar 1 litru pe zi, mai ales ca acum e "vara" ca e cald afara, ai nevoie de apa.
3. Eu ți-aș recomanda sa mănânci multa pâine. Crede-ma pâine te va îngrășa! Mănâncă macar 2 pâini pe zi, si daca nu poți mânca multa mâncare, făti o supa sau ciorba.
3. Nu mai manca multe dulciuri. Nu zic sa renunți la ele, dar nu mai manca multe. Eu am ajuns la spital de 3 ori din cauza dulciurilor, pentru ca eu înlocuisem mâncarea cu dulciurile si din cauza asta era sa mor. De aia am luat calciu Pentru ca ca ajunsesem la 30 kg, eram foarte slaba si aveam lipsa de calciu. Deci încearcă sa mănânci cat mai puține.
4. De asemenea ți-aș recomanda sa nu mai bei sucuri : Pepsi si Coca Cola deoarece aceste sucuri îți iau pofta de mâncare. Sora mea are 21 de ani si 40 kg iar eu am aproape cat kg ei si sunt la jumatea vârstei ei. Nu zic sa nu bei suc, dar încearcă sa bei sucuri gen : Cappy, Tymbark... Asculta-mi sfaturile ele te vor îngrășa si apropo e mai bine sa fi slaba decât grasa. O fata de la mine din clasa e grasa si toată lumea striga la ea ca e Balena. Si eu sunt cam slăbuța dar totuși sunt foarte mulțumită de kg mele si nu ma interesează ce cred alții despre mine. MAI BINE SLAB DECAT GRAS! Am 12 ani si 37 kg si toată lumea îmi zice ca-s slaba dar eu sunt mulțumită de kg mele. Sper ca te-au ajutat sfaturile mele, pe mine si pe sora mea ne-au ajutat, sper ca si pe tine! Bafta!