| anonim_4396 a întrebat:

1. Ce este hepatita de prostata?
2.Cat de grava este?
3. Poate duce la cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Megamess a răspuns:

1.este o boala care duce la frecventarea toaletei(pe scurt te duci des la baie)
2.este un pic mai dificila, dar se poate trata
3.nu, Doamne fereste
sper ca ti-am fost de folos(aceasta a fost doar opinia mea dar trebuie sa consulti un meic in caz ca se agraveaza )

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista hepatita de prostata. Hepatita este, in mod obligatoriu, o boala a ficatului.
E posibil sa te referi la hipertrofia de prostata, care inseamna cresterea in volum a prostatei aparuta la barbatii varstnici din cauza scaderii nivelului de testosteron.
2. In lipsa operatiei, este destul de grava findca duce la necesitatea de a purta permanent sonda urinara, ceea ce este un mare handicap. Dar se opereaza cu succes, fara taietura, transvezical.
3. Nu se transforma niciodata in cancer si foarte rar coexista cu cancerul.

| doctoressa a răspuns:

Nu exista o astfel de boala. Hepatita defineste o boala inflamatorie a ficatului, un organ total diferit de prostata. Probabil ca te referi la prostatita, boala inflamatorie a prostatei, o glanda cu rol in producerea lichidului seminal. Se trateaza medicamentos in general, in cazurile severe poate fi necesara interventia chirurgicala.
http://www.i-medic.ro/......e-prostata

| AndreiZz a răspuns:

In primul rand nu este vorba despre mine, in al 2 rand nu am citit corect de pe fisa de la analizezelaughing)

| CosmicKarma a răspuns:

Nu exista hepatita de prostata. Pentru a nu parea si data viitoare ca esti prost ca noaptea, iti recomand sa mergi la un doctor.