| Yosefin a întrebat:

1)Masturbarea grabeste procesul imbatranirii?

2)Este acelasi lucru ca sexul dar sub alta forma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. nu
2. da.

| Donsavas a răspuns:

1) Da, masturbarea excesiva pe termen lung poate accelera metabolismul și poate duce la îmbătrânire prematura.
2)Este un alt tip de activitate sexuala.
3) Masturbarea insuficienta sau excesiva influențează stările psihice și te poate dezechilibra hormonal în primul rand.

| Ghost963 a răspuns:

1)Nu grabeste procesul imbatranirii.
2)Prin actul sexual, se excita organul genital.Asta face si masturbarea, dar masturbarea ii numai pentru excitarea organului genital si te exciti tu singur.Pe scurt:masturbarea ii un fel de sex.

| LoneGunman a răspuns:

Nu grabeste procesul imbatranirii, la copii tineri nu e indicat deoarece sperma contine proteine necesare cresterii armonioase
In este ceva normal, practicat atat de barbati cat si de femei, Daca cineva spune ca nu se "atinge" te minte, indiferent ca ai partener/a, tot te "atingi"
Femeile intr-adevar o fac mai rar ca barbatii dar tot o fac

| R3sp3ctt a răspuns:

1)Nu!
2)Cred ca da, doar ca in sex astepti de la partener sa te satisfaca si sa il satisfaci iar la m-a s t u r b a r e(nu ma lasa sa scrii cuvantul) te concentrezi doar pe tine si ce iti place tie