| anonim_4396 a întrebat:

1. Port ochelari de vedete de peste 7 ani și atunci când ii port ma doare nasul, adică osul pe care stau ochelari.
Am încercat cu crema de gălbenele, dar nu funcționează.
Știți vreo crema sau ceva care sa ma ajute sa nu ma mai doară atunci când port ochelari.
2. O prietena de a mea are lentile de contact de peste un an și când își pune lentilele după câteva ore începe sa vadă in ceata. Ce ar trebui sa facă?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste probleme se rezolva la medic nu pe TPU, fata care are lentile de contact trebuie sa mearga la oftalmolog sa o consulte, tu care ai dureri din cauza ochelarilor schimba ti rama ia una usoara costă mult dar acolo la baza nasului ochelarii au silicon care este moale nu plastic dur cum au ăstia ai tai, te ai zgîrcit sa i ei rame de 2 lei te chinui, exact ca si cu un pantof il i ei mai strîmt ca i ti place moselul si ajungi acasa cu bataturi ca te strîng de mori. Cauta rame de ochelari usori si o sa vezi ca nu vei simtii disconfort, probeaza i in magazin inainte de ai cumpara, fă un efort financiar si vei avea ceva si frumos si confortabil pe ochi, ce varsta ai? O rama bună costăa de la 200 lei in sus.

| Violleta2022 a răspuns:

Crema de galbenele este pentru bube, nu pentru dureri osoase. Schimba rama ochelarilor, ca de aia te doare nasul!
In ce priveste prietena ta care vede in ceata cu lentilele de contact, solutia este simpla: renunta la lentile de contact si poarta ochelar normal.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Port ochelari de vreo 35 de ani. Raspunsul la intrebarea ta e doar unul - ia-ti alta rama, mai usoara si mai comoda, sau regleaza pernitele la asta pe care o ai (daca nu e cumva rama fixa).
2. Sa renunte la mizeriile alea si sa poarte ochelari! Fie sunt lentilele de contact folosite dubioase, fie efectiv nu le tolereaza ochii ei. Stiu si eu cazuri. Eu unul nici nu am conceput vreodata sa imi pun mizeriile alea in ochi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Probabil sunt prea grei.Ai mei sunt din metal, dar sunt finuți, uşori şi nu am probleme.Am mai avut şi din plastic, şi nici cu ăia n-am avut.Dar eu mi-am luat tot timpul rame mici şi uşoare.
2.E posibil să-i fi greşit medicul dioptriile şi atunci lentilele alea îi forțează ochii.Ar fi trebuit să meargă de mult la un control şi să nu le mai poarte dacă a văzut că nu i se acomodează ochii nicicum cu ele, dar măcar acum să meargă.

| nevermatch a răspuns:

Sunt mari si grei? Cauta unii mai usori, preferabil din plastic. Eu nu am problema asta.

| MirceaCalNebun a răspuns:

Ai incercat sa ii porti mai putin sa faci pauze

| Anonimu70 a răspuns:

Păi mai detaliaza un pic, cum sunt ramele? Grele, sunt din plastic rigid, sunt metalice, au pernițe? De obicei pernițele îți dau o stare de disconfort, dar în timp te vei obișnui