| BUBULINA a întrebat:

50% din fructe şi legume conţin pesticide
După ce am aflat că puii comercializati in magazine sunt plini cu hormoni, conservele de ton sunt contaminate cu toxină botulinică, iar unele condimente conţin aflatoxină, un raport al UE provoacă îngrijorare: 49, 5% din fructele, legumele şi cerealele produse în spaţiul european conţin pesticide.
Potrivit specialiştilor, producătorii din România nu-şi permit să folosească pesticide, fiindcă sunt prea costisitoare. Pieţele de la noi sunt însă invadate de produse de import.
Un raport al Uniunii Europene arată că jumătate din vegetale sunt contaminate cu substanţe toxice. Produsele româneşti sunt mai bune, dar prea puţine, spun specialiştii.
Aproape jumătate din fructele, legumele şi cerealele produse în ţările din Uniunea Europeană (UE) sunt contaminate cu pesticide, acesta fiind cel mai ridicat nivel înregistrat vreodată. Printre cele mai contaminate sunt strugurii, bananele, ardeii şi merele, arată un raport UE.
Specialiştii români spun însă că produsele româneşti sunt tratate mai puţin şi sunt mai sănătoase, însă piaţa de la noi este invadată de fructe şi legume de import. Medicii atrag atenţia că pesticidele pot cauza grave probleme hormonale, dar şi sterilitate, cancer sau malformaţii la copii.

Bananele şi merele, în topul contaminării

Intrebarea mea este:Mai exista sanse sa mancam sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu cred, daca ar fi sa ma iau dupa informatiile date de tine. Unele se poate sa fie adevarate, altele nu, inscriindu-se intr-o campanie teribilista si negativa, intocmai ca sectele care prevestesc sfarsitul lumii la fiecare inceput de luna, sau vinerea, sau mai stiu eu cand.
Chestiunea mancarii "nesanatoase" este exact ca problema medicamentelor. Iti folosesc dar au efecte secundare, cu gramada. Si totusi, uite asa (nu sunt un fan al medicinei alopate ci al cele intergrate care include si meidicna holistica) datoria medicamentelor, speranta de viata a crescut totusi (in ultima suta de ani aproape ca s-a dublat) iar lumea are timp sa se gandeasca la fineturi cu E-uri, alimente modificate genetic si alte variatiuni pe aceeasi tema.
Din punctul meu de vedere mananc morcovii asa cum sunt la magazin (nu neaparat de la "tarani"), pestele cum il gasesc in galantar si fructele cum vine ele cu TIR-ul de pe cine stiu eu unde, DECAT sa mananac toata ziua mici, cotlete (de la porcul taiat de mama soacra si crescut la tara) sau sa beau tzuica de casa (macar cate o litra pe zi), iar dupa asta sa trag 2-3 tigari.
Nu totul perfect dar cred sincer ca situatia este mai buna decat asa cum o vezi tu, desi pe ici pe colo ai dreptate.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu cred, daca ar fi sa ma iau dupa informatiile date de tine. Unele se poate sa fie adevarate, altele nu, inscriindu-se intr-o campanie teribilista si negativa, intocmai ca sectele care prevestesc sfarsitul lumii la fiecare inceput de luna, sau vinerea, sau mai stiu eu cand.
Chestiunea mancarii "nesanatoase" este exact ca problema medicamentelor. Iti folosesc dar au efecte secundare, cu gramada. Si totusi, uite asa (nu sunt un fan al medicinei alopate ci al cele intergrate care include si meidicna holistica) datoria medicamentelor, speranta de viata a crescut totusi (in ultima suta de ani aproape ca s-a dublat) iar lumea are timp sa se gandeasca la fineturi cu E-uri, alimente modificate genetic si alte variatiuni pe aceeasi tema.
Din punctul meu de vedere mananc morcovii asa cum sunt la magazin (nu neaparat de la "tarani"), pestele cum il gasesc in galantar si fructele cum vine ele cu TIR-ul de pe cine stiu eu unde, DECAT sa mananac toata ziua mici, cotlete (de la porcul taiat de mama soacra si crescut la tara) sau sa beau tzuica de casa (macar cate o litra pe zi), iar dupa asta sa trag 2-3 tigari.
Nu totul perfect dar cred sincer ca situatia este mai buna decat asa cum o vezi tu, desi pe ici pe colo ai dreptate.

| anad a răspuns:

Da, daca ai gradina si livada ta si le cultivi tu fara hormoni si fara pesticide.

| Arthur a răspuns:

Vor avea viaţă mai îndelungată cei care vor mânca de la 'sursă ' şi cei care vor avea bani destui să-şi cumpere produse bio. În Germania de exemplu aceste produse COSTĂ, COSTĂ!

| JeSa a răspuns:

Trist, dar adevăratstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce spui tu... nu.

| fly83 a răspuns:

Sanse sunt sa mancam sanatos numai sa cunoastem si putin din cuvantu *pesticide* pana la urma urmei este un tratament pentru.plante si totusi trebuie sa stii cum sa il dai. cu parere de rau eu cred ca nu mai sunt legumele taranilor cum erau o data _acum stropesc si ei cu *pesticide* dar nu stiu cu ce stropesc. _ aici cred ca sunt de vina FITOFARMACIILE care au angazati fara experienta si nu sunt in domeniu. _pacat de oameni care pun suflet in agricultura si degeaba_