| Yrynella a întrebat:

A a vut cineva dintre voi conjunctivita? cum s-a manifestat aceasta la voi, si ce tratamente, medicamente ati folosit? ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PopStarInMyMind a răspuns:

Buna!
Am avut anul trecut! A fost groaznic! In prima zi am avut o secretie galbena si simteam ochiul lipit.
Numai imi amintesc prea bine cum se numeau medicamentele! Erau picaturi. Dar iti pot spune ce faceam!
De 3 ori pe zi ma spalam la ochi cu gel de dus pentru bebelusi! Si de 2 ori cu ser fiziologic apoi ma stergeam cu compresa!
Sa nu incerci sa-ti pui comprese cu ceai de musetel sau mai stiu eu ce, ca o sa se faca mai rau!
Cel mai bine e sa te duci la medicul oftalmolog si sa respecti cu strictete tratamentul!
O, da! Sa nu te freci cu mana la ochiul sanatos pentru ca s-ar putea sa-l infectezi si pe ala! Am patit-o pe pielea mea!
Sanatate!
Craciun fericit si sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut conjuctivita pe la 7-8 ani. A fost groaznic straight face. Am avut o secretie galbena, care te faceai sa nu mai vezi de era asa de multa straight face. Imi curatam ochii cu betisoare de urechi, am folosit o cutie plina laughing. Dimineata te vei trezi cu ochii lipiti si nu poti sa-i dezlipesti, insa vei incerca sa te duci la baie sa te speli pe ochi. Insa, ai grija sa nu te scarpini la ochiul sanatos cu mana, pentru ca se poate infecta si acesta, si vei avea acelasi chin. Am folosit un singur medicament: picaturi de ochi. Sunt foarte eficiente, insa trebuie sa le prescrie medicul de familie. Succes si multa sanatate happy Sarbatori fericite!