PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

A avut cumva vreo fata sau doamna herpes pe sold, vechi de ani de zile, si recidivant regulat, si a reusit sa scape de el?! Cum?! Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MasQueNada a răspuns:

Eu nu am avut herpes pe sold, dar mi-a dat ceva bataie de cap un herpes la buza si informandu-ma am aflat ca herpesul nu poate fi tratat de tot, tot ce poti face este sa eviti factorii care il fac sa apara si sa gasesti un tratament cu care sa reusesti sa-l tii in frau de fiecare data cand apare. In plus trebuie sa stii ca herpesul apare mereu in acelasi loc, iar daca din greseala, cand rana e deschisa, dai cu mana acolo si atingi un alt loc "deschis"/ranit este posibil sa ii muti locul sau sa-ti apara in ambele locuri.

Mie imi tot aprea herpes vara, mai ales cand mergeam la mare. Si intr-un an mi s-a umflat asa de tare buza ca m-am speriat si am cautat disperata pe net orice informatie. Astfel mi-am dat seama ca mie imi apare din cauza soarelui (poate aprea din cauza stresului, scaderii imunitatii sau altor factori pe care nu mi-i amintesc). Prima intrebare care mi-a trecut prin cap a fost : "pai si-acum eu nu mai pot sta la soare niciodata?", dar de fapt mi-am dat seama cu timpul ca daca acopar zona in care apare herpesul cat stau la soare, nu mai am nicio problema, pot sa stau linistita cat vreau. In plus, am descoperit si ca pot sa iau preventiv cand merg la mare cateva pastile de Aciclovir, iar ca tratament daca simt ca incepe sa iasa herpesul, tot pastilele Aciclovir imi sunt cele mai utile. Cremele nu ma ajuta in mod deosebit, dar ma mai dau si cu Zovirax.

Sper ca ti-a fost de folos cat de cat experienta mea.

| TheRightAnswer a răspuns:

As vrea sa precizez ca am ceva pregatire in domeniu. Herpes pe sold nu exista, se localizeaza la nivelul mucoaselor daca e herpes. Mai probabil o dermatita de vreun fel. Mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere spre dermatologie, sa te vada un specialist. Probabil iti da ceva crema si scapi, sau ma rog cel sau cea care are problema. A da, si cu trimitere de la medicul de familie, consultul la specialist e gratuit ( si bineinteles si la medicul de familie)
Curaj

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e cumva zona Zoster?

| danutza_2917 a răspuns:

Buna.Cred ca e vorba de zona zoster e produsa de acelasi virus ca si herpesul. Stiu pe cineva care a avut zona zoster si a reusit sa scape de el si sa nu mai recidiveze. Pentru detalii id dpocaznoi. Sanatate.