| laurentiu a întrebat:

A incercat cineva tinctura de propolis la ce se foloseste si pentru ce este eficienta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Datorita proprietatilor sale antivirale, antitoxice si antiinflamatorii, propolisul isi gaseste tot mai multe utilizari. Este un bun stimulator al refacerii tesuturilor afectate de rani, taieturi si, mai ales arsuri, degeraturi. Este foarte util in vindecarea ranilor de la armele de foc, precum si in cicatrizarea operatiilor. Propolisul vindeca mucoasa bucala si este benefic in singerarile gingiilor. Este un analgezic usor (calmeaza temporar durerile), antihemoragic (opreste sangerarile), antifungic puternic (actiune puternica asupra Candida albicans), antiseptic puternic al cailor respiratorii medii si superioare (care inlatura infectiile), antiseptic intestinal si urinar bun, antiviral mediu (care inlatura virusii), bacteriostatic si bactericid bun (anihileaza streptococii, stafilococii, salmonella, proteus), febrifug bun, regenerant epitelial puternic, stimuleaza procesele de regenerare in ansamblu, stimulent imunitar bun. Tinctura de propolis este folositoare in vindecarea tuturor bolilor interne infectioase, combaterea tulburarilor de menopauza, vindecarea inflamarilor prostatei, rinichilor si ficatului; se repeta pina la vindecare), in tratarea TBC-ului pulmonar, combaterea enteritelor, parazitozelor intestinale, durerilor de stomac si tratarea ulcerului gastro-duodenal.
http://www.mariplant.ro/? p=productsMore&iProduct=448
http://www.terapii-naturiste.com/retete/tincturi/tinctura_propolis.htm

4 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Da, eu folosesc in fiecare dimineata 30 picaturi de propolis in ceai impreuna cu un catel de usturoi in scopul pastrari imunitati organismului.

| MariaO a răspuns:

Buna!
Este foarte buna iarna, pentru usturime in gat. Iti sugerez sa o iei cu o lingurita de zahar, pentru ca are un gust intepatorhappy

| alecs94 a răspuns:

Pentru cancer din cate am auzit, foloseste mama si cica are rezultate

| curademiere a răspuns:

Salut,
Uite cam tot ce trebuie sa stii despre tinctura de propolis:

http://www.curademiere.ro/tinctura-de-propolis-preparare-si-folosire/