| Vlad_Raicu_1996 a întrebat:

A mai trecut cineva prin stări de derealizare sau confuzie? Simt ca is rupt de realitate si nu stiu cum sa scap. Totul a început de la o cădere de calciu. Ajutorrrr sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| radu877 a răspuns:

Ar fi bine sa gandesti pozitiv la lucruri precum ca ai o viata de trait inainte. Derealizarea asta, incet va deveni realizare. Gaseste-ti o ocupatie care sa te multumeasca, sa-ti aduca satisfactii. E o stare ce va trece dar trebuie sa fii optimist. Bucura-te de viata. Realizarea e relativa. Trebuie sa gandesti pozitiv sa-ti poti contura drumul in viata.

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Mentalitatea ta nu are legătură cu lipsa sau insuficienta pe care o ai de calciu sau orice alt mineral. Ruperea de realitate se numește psihoza și are treaba doar cu psihopatologia. Ea apare în stări nervoase ce s au cronicizat (de cele mai multe ori) dar în care, omul suferind nu mai face distincția dintre imaginar și ceea ce se intampla, exista. Își confunda vocea din cap cu vocile din exterior sau are impresia ca ceea ce își imaginează este palpabil sau nu mai face diferența când vine vorba de lumea exterioara și ceea ce visează. Se trezește din vis și nu știe dacă încă visează sau nu. Sunt niște concepții patologice care pot apărea și acut, doar ca nu trebuie sa se inradacineze. Boala aceasta, numita schizofrenie, nu exista. Este o boala pe care omul și o face cu "mana" lui. Dacă nu s ar mai îndoi de realitatea înconjurătoare și nu și ar mai pune idei filozofale sau și ar controla propriul ego, totul ar fi bine. Persoana nu ar mai avea de ce sa fie considerata "rupta de realitate" câtă vreme e normala(gandeste și face ce fac și restul).

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

O medicatie adecvata data de medicul specialist psihiatru te poate ajuta sa iti revii.Incearca.Nu ai nimic de pierdut, poate doar de castigat.Sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Suplimenteaza calciul si magneziul din corp si iti vei revenii in cateva zile.

| Clorox a răspuns:

Treci peste, fara drame... Asta m-a scos din starea aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de psihoza dar nu e cazul sa disperi, poti fi ajutat. Apeleaza la un psihiatru sau daca nu te simti in stare sa faci asta vorbeste cu parintii tai, spune-le despre problema ta, ca sa te duca sa te vada un psihiatru. Trebuie sa constientizezi ca fara ajutor specializat starea ti se agraveaza, numai cu sfaturi pe TPU nu te vindeci.

| ShutFickOn a răspuns:

Salut, ai trecut pestE?

| Adi_Necula_1998 a răspuns:

Fa o băută si trece