| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

A picat mama pe gheata si si-a rupt mana si plange de durere. eu tot incerc sa o conving sa chem salvarea sa o duca la spital sa ii puna mana in ghip si nu vrea asta. ce sa iii fac? vreau sa spun ca stam la sat si nu avem posibilitatea sa ajungem asa repede in oras. ajutati-ma sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este singura variantă să chemați salvarea, apel gratuit de pe orice fel de telefon, fix sau mobil, acesta din urmă cu toate că nu are credit sau este în perioada de grație se poate apela.
Sănătate multă!
Pa, pa.

| RB26DETT a răspuns:

Pai spune-i ca daca nu se duce,oasele nu se prind singure(nu se aseaza singure,nu se pun ele in ghips).ii poti spune ca daca ramane asa,nu va putea sa faca nimic cu o mana, nu iti a griji eu mi-am rupt mana tot la sat stau cu bicicleta cand am cazut in mana stanga pe o panta, bine ar fi sa se duca. sper ca te-am ajutat!

| WickedBoy a răspuns:

Trebuie sa se duca la spital NEAPARAT! dar NEAPARAT! Mana aia nu o sa i se vindece cu leacuri de casa.Si faza cu atela improvizata nu merge.

Explica'i ca ar putea sa faca complicatii,infectii,cangrena, si altele toate ducand la amputare straight face. Orice motiv pentru care refuza e unul prostesc. Daca chiar nu vrea si aveti o masina, si forta e o solutiewinkingO sa multumeasca mai tarziutongue

| ღdiaღ a răspuns:

Incearca sa o comvingi, nu renunta! ar trebui sa vrea sa mearga din moment ce plange de durere... sper ca vei reusi, altceva nu stiu ce sa faci

| deea_5723 a răspuns:

Suna la salvare...cand o sa se trezeasca cu ei la usa ce o sa mai faca...