| FloreIonut a întrebat:

A reusit cineva 10 zile de post cu apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primele 3 zile organismul nu se simte amenințat dar retine asta, se pare că slăbirea este reținută de către organism pe viața, la fel și sportul și alimentația, tu prin cele 10 zile transmiți o urgenta de supraviețuire, iar organismul nu iartă, va scădea rata metabolica și vei avea non stop foamete, până te vei ruga de el să înceteze asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am reusit doar pana la ora 4 happy

Bula
| Bula a răspuns:

Alta metoda de spalat... creierul.

| alina2k18 a răspuns:

Vezi pe Youtube marturii.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nici macar nu incerca.
Daca vrei post negru, tii o zi si Dumnezeu te vede.

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul nu

| kalasnicov22 a răspuns:

Am tinut de doua ori cate 4 zile, de fiecare data am slabit cte 4 kg care s-au mentinut mult timp.
Am facut-o doar ca provocare, sa vad cine comanda la mine, mintea sau instinctele.
Acum tin cateva saptamani fara paine, tot asa sa vad daca se poate.Aia cu berea nu incerc deocamdata.
Un an n-am mancat carne deloc si nici produse de origine animala ca sa vad cat de greu este sa tii post ca se tot vaita crestinii de alea 40 de zile.

| c4nd4leante a răspuns:

Nu incerca, iti vei distruge de tot metabolismul. Organismul nu rezista la asa ceva. Mergi la sala si tine o dieta daca vrei sa slabesti.

| Mindfulness a răspuns:

Am reușit eu puțin mai mult când am pierdut acum 1 an la aparate, și praf m-a făcut! Nu mai puteam sta in picioare, simțeam că mor, am rezistat 14 zile dar eu am anxietate și depresie și a intervenit și trauma produsa de pierderea unei sume, de fapt unor sume că tot repetam aceleași greșeli. Am slăbit, după ce nu mai tii "dieta" o sa mănânci de spargi și te îngrași mai rău de cum erai.

| noelnoel a răspuns:

Nu exista post cu apa.
exista dieta cu apa.
cat despre post, postul este de mai multe feluri-ma refer strict la alimentatie:
-post usor(pana la ora 15 de ex,sau Postul Craciunului care este un post de bucurie)
-post de anumite alimente(bauturi care imbata, dulciuri,carne,peste, lactate, oua), care poate fi usor, sau aspru.
-si postul negru
postul negru este fara apa.
este un post foarte aspru, in care nu se mananca si nu se bea de la o zi pana la 40 de zile. se ia nafura si agheazma,o farama de nafura si o gurita de agheazma, ca intarire duhovniceasca, nu se sta cu sticla langa tine.
postul este o lupta duhovniceasca, nu gimnastica, nici dieta.

cat despre dieta cu apa...nu stiu.
ca fost sportiv, si ca unul care a umblat ceva pe munte...apa este necesara ca sa reziste trupul la efort sustinut, iar in rest...bei cand iti este sete.
nu cred ca are o logica, sau o finalitate benefica.
sunt gaselnite, umflate cu teorii fantasmagorice si false marturii.
cand vei ajunge la o varsta, nu vei mai pica in plasa gogoritelor astora.