| hurricane94 a întrebat:

A scapat cineva de petele negre din ochi? Am fost la oftalmolog si am primit diagnostic "tulburari de vitros", de care nu voi putea scapa niciodata.Mentionez ca aceste puncte imi creeaza un disconfort mai ales la lumina puternica. Daca a avut cineva il rog sa imi raspunda.Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Licurici_2266 a răspuns:

Ma bucurhappy. Funda?

7 răspunsuri:
| Licurici_2266 a răspuns:

Astea se pot provoca si daca cand erai mai mica te uitai mult la soare.

| hurricane94 explică (pentru Licurici_2266):

Mersi ca ai raspuns dar nu cred ca e din aceasta cauza..Mai stie cineva ceva despre aceasta boala?

| hurricane94 explică (pentru Licurici_2266):

O sa-mi treaca?

| Licurici_2266 a răspuns (pentru hurricane94):

Nu stiu ce sa spun. Dar daca oftalmologul a spus ca nu vei scapa de ele...Cred ca are dreptate. Cand erai mai mic te uitai la soare, lumina puternica, cum este taiat fierul cu flexul? E posibil ca de la asta.happy

| hurricane94 explică (pentru Licurici_2266):

Nu.Am fost la un alt oftalmolog si mi-a zis ca trebuie sa port ochelari pentru aproape cu dioptrii de 0.25.Mi-a explicat ca petele acestea mi-au aparut deoarece am fortat ochi stang la calculator si am pierdut din apa din care este format corpul vitros.(99% apa). Acum vreau sa stiu daca port ochelari pentru aproape, pentru citit, scris, pc in timp o sa-mi scada diotriile si nu voi mai avea nevoie de ochelari sau raman cu ei toata viata?

| Licurici_2266 a răspuns (pentru hurricane94):

Pai depinde. Daca respecti ceea ce ti-a spus doctorul si nu stai toata ziua si iti fortezi ochii dioptriile vor scadea. Eu am ochelari de distanta, si o sa trebuiasca sa ii pot mereu. happy

| hurricane94 explică (pentru Licurici_2266):

Asa cred si eu ..ca sunt destul de mici si sper sa scap de ochelari.

| Licurici_2266 a răspuns (pentru hurricane94):

Ma bucurhappy. Funda?