| mODIN a întrebat:

A trebuit sa facem niste analize la locul de munca si aparent sunt in grafic cu toate, in afara de trigliceride care sunt scazute. Mi-au spus ca e de bine, ca alea sunt grasimile din sange, dar eu nu sunt deloc un tip slab. Ce reprezinta astea de fapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Nivelul scazut al trigliceridelor nu reprezinta neaparat un indiciu pentru o afectiune medicala. In unele cazuri, poate indica malnutritie."

https://www.medicover.ro/analize/trigliceride

Pentru o mai buna cercetare a situatiei recomand sa mergi cu fisa de analize la medicul tau de familie;)

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza ca esti slab sau gras, trigliceridele por fi mari sau mici oricum ai fi.
E de bine ca-s scazute, nu se intampla nimic.
Ele reprezinta de fapt excesul de carbohidrati, zahar si amidon, dar si de kcalorii, de la aia urca, insa la tine nu urca chiar daca ai facut exces.

Ptr ca nu ai predizpozitie genetica de la parinti.
Nu e nici o eroare a aparatului, atata le ai, poti face la alt lab sa vezi.

Unii si sportivi slabi au colesterol si trig mari! Nu se coreleaza neaparat greutatea cu grasimile sanguine.

| TimberWolf a răspuns:

Nu e nimic, e o eroare a aparatului unde s-au facut analizele.

| Mosotti a răspuns (pentru TimberWolf):

Nu e eroare, atata le are, si poate sa verifice la alt lab.

| TimberWolf a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si daca e bortoasa face pe proasta sau cum?

| Mosotti a răspuns (pentru TimberWolf):

Ce treaba are faptul ca are faza cu bortoasa cu trigliceridele?!