| anonim_4396 a întrebat:

Abcesul dentar doare? Durere mare sau usoara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Abcesul este rezultatul infectiei (netratate), si nu doare.
Este doar o umflatura in gingie, care nu prea da nici o senzatie, eventual doar o mancarime. Durerea vine in prima faza a infectiei, atunci cand se formeaza puroi in canal, si ajunge la nerv. Abcesul se formeaza mai tarziu, si poate chiar sa elibereze presiunea/durerea din dinte.

| Cipi1212 a răspuns:

E o pungă de puroi pe gingie. Dacă doare poate fi din cauza cariei care a ajuns la nerv

| ninuku a răspuns:

Da doare, durerea e in functie de cat de mare e infectia, cu cat intarzii tratamentul infectia creste si creste si durerea.