| anonim_4396 a întrebat:

Acum 20 de minute am simtit o durere puternica in zona inimii si in fata si in spate si ma durea si toata mana stanga. Am respirat linistita si mi-a trecut. Ma mai doare putin. Am 17 ani si n-am mai patit asta. Doar ma intepa, acum uun an, foarte tare inima si am fost la analize si era din cauza lipsei calciului. Acum sa fi fost acelasi lucru sau altceva? Pe net am citit ca acestea sunt simptomele unui preinfract.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FIORI a răspuns:

Probabil e tot o lipsa de calciu sau altceva...
Esti prea tanara pentru preinfarct. Dar totusi e mai bine sa te vada un medic.

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In al 2-lea razboi mondial si in razboiul din Vietnam s-au facut autopsii pe multi soldati decedati, in interesul stiintei. Majoritatea erau tineri, ca batranii stau si comanda si pe tineri ii trimit pe front, sa moara "pentru tara", sic, dar nu asta este subiectul.
Ce am vrut sa-ti spun este ca, la cei decedati in al 2-lea razbel mondial, s-a descoperit, normal, ca aveau vase de sange elastice, neafectate de probleme cardio-vasculare, dar la cei din vietnam - cat, 20 ani mai tarziu? s-a descoperit ca multi sufereau de diferite afectiuni cardio-vasculare.
Dar tu esti vie, inca nu-i prea tarziu ca sa schimbi ceva.

| EdwardAndrey a răspuns:

Fugi la un medic, cardiolog.
In cazuri de astea cand durerea este insotita de amortirea anumitor zone ( mana stanga are legatura directa cu inima ) poate sa fie foarte grav!
In cazul ca ai vicii ( fumezi, bei alcool sau mai rau administrezi droguri ) RENUNTA DE URGENTA LA ELE!

Nu vreau sa te sperii dar un tanar, sportiv, jucator de fotbal, din oras la mine (botosani) acuza dureri si stari de amorteala pe mana si piciorul stang. Are 2 ani de cand s-a dus! avea 19 ani!

Nu te teme sa mergi la medic. El vrea sa te ajute!