| DeKoniec a întrebat:

Acum 3 ani mi-am scos un dinte. Iar acum, cand am implinit 18 ani trebuie sa ma duc sa imi pun dintii ( trebuie sa fi major ). Imi puteti spune si mie cum se pune un dinte? Am citit intr-un articol ca se baga cu surub... este adevarat? Si alte moduri care mai sunt? Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elenanana a răspuns:

Depinde. Daca iti face implant iti baga un fel de surub. Daca iti face punte sau ceva asemanator, iti pune un dinte fals si il prinde de dintii de alaturi.
Daca e implant sunt mai multe faze si dureaza ceva timp. Mai intai pun surubul si il lasa pentru ca zona sa se vindece si sa vada daca corpul tau il accepta, dupa care pun coronita si restul. Aceasta varianta e cea mai buna, dupa parerea mea, pentru ca e ca si cum ai avea dintele tau.
Daca pune dinte fals, gingia se mai retrage in timp si ramane spatiu in care intra mancare si la cativa ani trebuie schimbat.

1 răspuns:
| d3men7zel a răspuns:

Nu este adevarat, iti face anestezie ca sa nu te doara si dintele care til pune til leaga de altii 2 de langa el. funda?