| NowForYou000 a întrebat:

Acum aproximativ 2 ani am avut o interventie chirurgicala. Dupa o luna si jumatate m-i s-a infectat (pentru ca faceam efort : curatenie, spalat pe jos ). Am fost la medic si s-a rezolvat (repet, asta a fost acum 2 ani ). De atunci nu am mai avut nicio problema, nu m-a mai durut absolut nimic. Chiar si efort am facut si tot nu ma durea nimic. Dar a inceput sa ma sperie cineva si sa imi spuna ca indiferent daca nu am dureri poate fi ceva acolo. E adevarat? Chiar nu am posibilitatea sa merg la medic. Si altundeva nu am unde intreba. As dori sa aflu un raspuns bun, mai ales de la cineva care are cunostinte in acest domeniu. Deci, chiar daca nu am dureri si a trecut ceva timp de la operatie, pot avea ceva? Aaa, da... si inca o intrebare : exact in anul cand am vrut sa ma apuc de sport am avut operatia, iar aceasta m-am inpiedicat sa nu o mai practic. E ok daca m-as apuca de sport (atletism)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Organismul reacționează la orice corp străin. Ai văzut pana si tratamentele pe care le iei pentru o răceală au "efecte adverse" fiindca e posibil ca organismul sa nu accepte fiecare "produs" din care este facut medicamentul, la fel si cu vaccinul, iti introduci niste tulpini ale unor viruși, iar organismul reacționează, la unii cu febra, la altii cu dureri etc. Pe tine te sperie cu lucruri mult mai grave, o operație infectata te poate omorî foarte repede. Au trecut 2 ani, n-ai nimic, esti complet videcat/a. Cine e atât de ratat sa are sperii cu astfel de lucruri? Fereste-te de el/ea, nu-i pe treaba lui/ei.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Acel cineva banuiesc ca este medic nu-i asa si te-a si consultat de isi da cu parerea?
Daca mai aveai infectie in corp si nu o tratai dadeai de mult coltu'winking
Stai relax, e totul okay.
Cu sportu cred ca te poti reapuca, iti da semne corpu daca e ceva in neregula.

| BuLaNNNeL a răspuns:

laughing. Cati ani ai, 8? N-ai nimic, la o infecție sau mai stiu eu altceva organismul reacționează, plus ca a trecut atâta timp, timp în care te duceai si tu daca era ceva. Depinde de operatie, dar tinand cont ca au trecut 2 ani, apuca-te. În funcție de cum iti raspunde organismul vei stii sigur daca s-a refăcut complet sau iti mai trebuie putin repaus.

| NowForYou000 explică (pentru BuLaNNNeL):

Eu am pus intrebarea pentru ca cineva mă tot sperie, cum ca as putea avea ceva chiar daca corpul nu da semne. Imi spune ca se poate fi ceva pe dinauntru. Dar daca zici ca nu poate fi nimic...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru NowForYou000):

Organismul reacționează la orice corp străin. Ai văzut pana si tratamentele pe care le iei pentru o răceală au "efecte adverse" fiindca e posibil ca organismul sa nu accepte fiecare "produs" din care este facut medicamentul, la fel si cu vaccinul, iti introduci niste tulpini ale unor viruși, iar organismul reacționează, la unii cu febra, la altii cu dureri etc. Pe tine te sperie cu lucruri mult mai grave, o operație infectata te poate omorî foarte repede. Au trecut 2 ani, n-ai nimic, esti complet videcat/a. Cine e atât de ratat sa are sperii cu astfel de lucruri? Fereste-te de el/ea, nu-i pe treaba lui/ei.

| Lostlyric a răspuns:

Daca intrebarea nu e prea personala, de ce nu ai posibilitatea sa mergi la medic?