| Fetitsa123 a întrebat:

Acum cateva ore i-am facut baie cainelui meu.Am gasit un purice. Dupa care l-am pus in chiuveta pe o carpa. Miam uscat catzelushul si apoi am cautato si am vazut ca nu mai are ( cred ca numai ala a fost). Am luat puricele si mia sarit din mana. Purici de caine sar pe oameni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| 19Mary19 a răspuns:

Purici de caini si pisici nu traiesc pe oameni.

| Minnie a răspuns:

Da si chiar ciupesc oamenii. Dupa ce ii faci bine ai putea sa amesteci intr-un lighean apa cu otet (mai multa apa) si mai clatesti cainele cu acea solutie. E bun pentru caine ca un balsam pentru blanita si alunga si puricii si capusele.

| Iuliana_2558 a răspuns:

Da si normal, puricii de caine si nu numai sar oriunde, si te va pisca, de oriunde, numai sa manancehee hee
va trebui sa il gasesti, apoi sa il omori, asta daca poti! Daca nu, schimba'te de hainele acelea si baga'le in masina de spalat, el posibil sa fie pe'acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puricii nu mor imediat daca au intrat in apa!
De asemenea trebuie sa iei masuri de deparatizarea cainelui, apeleaza la un doctor veterniar, farmacie veterniara sa-ti recomande un tratament.
De asemenea puricii de la majoriatatea patrupedelor traiesc si se inmultesc destul de bine si pe corpul omului, este cu atat mai riscant cu cat astfel de purici pot infesta omul cu diferiti virusi extrem de nocivi pentru corpul uman.

Masuri:
- deparatizarea animalului
- hainele de pe persoanele casei se introduc direct in masina de spalat, se schimba des lenjeriile de pe pat
- se recomanda baie cat mai des pentru toti membrii familiei, un astfel de purice se poate inmulti foarte usor in scurt timp.

| Loly a răspuns:

Niciodata nu e doar unul.Si da, bineinteles ca sar pe oameni.Du-te la farmacie sau la un medic veterinar sa iti dea o solutie ceva antiparazitanta pentru animale.Iti va da un fel de sampon si il vei spala cu el.Nu il lasa asa ca se va umple de purici.

| Burzea a răspuns:

Da sar. si eu am un catelus si l-am spalat si am mai gasit 2 purici dupa aceea. dar acum cred ca am scapat de ei. bafta,

| madalin23 a răspuns:

Poti sa il tunzi dar nu prea ajuta ori poti sa ii iei o solutie de la pet shop-uri trebuie sa pui cateva picaturi in spatele capului si gata uite link http://www.maxi-pet.ro/Caini/Antiparazitare-externa/menu-id-26