| DiaDiana12 a întrebat:

Acum câțiva ani mi s-au spart 2 dinți dar rădăcinile au rămas acolo.
Cat de dureros o sa fie dacă merg la dentist sa le scoată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu este dureros deloc pentru ca foloseste in primul rand un spray pentru amortirea zonei si apoi un anestezic local. O sa stii ca iti umbla acolo dar nu se simte durere. Respecta apoi ceea ce ti se spune sa faci dupa aceasta interventie.

| LordCristobal a răspuns:

O sa iti vorbesc din proprie experienta.Eu am avut o masea cariata si gaurita in gura si am stat cu ea sapte ani.
Ei bine in 2019 m-am dus la stomatolog si am reusit sa imi rezolv problema.
La mine era vorba de o interventie la canale si nervi.
Bineinteles m-a durut putin dar mi-a mai facut o anestezie si nu am mai simtit durere.
Bine, durerea pe care o simti nu e insuportabila, nici dentistul nu poate lucra daca te doare.
Oricum tehnologia in domeniul dentar e destul de avansata asa ca nu ar trebui sa te temi.
Si incearca sa mergi la stomatolog regulat, cel putin o data pe an.
Iar daca te gandesti sa te duci la dentist du-te la cel mai bun indiferent cat de scump ar fi.

| user11080601008 a răspuns:

Exista injecție specială pentru ameliorarea durerii dar iti spun din proprie experienta, cum este logic dar si normal, sa nu te astepti ca dupa ce trece efectul substanței respective sa nu simti nimic. nu mi-am scos nimic pana acum si nici nu-mi doresc însă am avut niste probleme si a fost nevoie. alta varianta nu ai, macar nu te doare pe moment.