| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Acum doi ani m-am lovit destul de tare la un san. M-a durut cateva zile dupa lovitura si pe urma nu am mai avut probleme. De 2 luni am inceput sa am dureri si intepaturi frecvente in acelasi loc in care m-am lovit. Intre timp am mai suferit usoare lovituri. Medicul de familie m-a palpat si a zis ca se simte ceva mi-a recomandat sa-mi fac o ecografie. Pana atunci vreau sa ma lamuriti putin. Este posibil sa se faca nodul canceros din cauza loviturilor la varsta de 19 ani? Sunt disperata cred ca nici nu o sa mai dorm pana nu aflu rezultatu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CoCa8coLa a răspuns:

Eu am 17 ani, la vară fac 18. Am simțit un chist tare la palparea sânilor și mă durea când dormeam pe burtă. Medicul a spus că poate fi din mai multe motive: lovitură, răceală sau disfuncție hormonală, și mi-a dat tratament pe care am deja o lună de când îl urmez. Mâine am înscriere și posibil să mi se facă puncție să vadă dacă există puroi în interiorul sânului.
Trebuie să mergi și tu numaidecât la medic, dar stai liniștită că nu e nodul canceros dacă spui că te doare (cancerul nu doare). Baftă și multă sănătate!

| Satango a răspuns:

Buna! :X
Mit: Loviturile la sani cauzeaza cancer.
Partial fals! Loviturile nu cauzeaza cancer, iar daca sunt extrem de violente, pot produce acumulari de sange sub piele, care vor arata ca niste noduli. Corpul ii va reabsorbi cu timpul si te vei vindeca. Dar dupa o astfel de lovitura nu ar trebui sa mai chiulesti de la control, iar o mamografie ar putea sa-ti alunge orice indoiala.

Loviturile la san cresc riscul aparitiei cancerului mamar?

Sunt unele intamplari neplacute cand o femeie sufera un accident fie la o varsta frageda cand sanii sunt inca in formare, fie la maturitate cand glanda mamara este complet dezvoltata. Aceste lovituri se pot intampla oriunde: la sala de sport cu o minge, in mijloacele de transport in comun in dreptul aparatului de compostat, in acte de violenta, in cazaturi, accidente de masina etc.

S-a constat insa o legatura intre incidenta patologiilor mamare, inclusiv cele canceroase, si loviturile la san suferite de respectivele femei in antecedente, cu mai multi ani in urma. Se pare ca un numar mare din femeile afectate suferisera lovituri puternice la sani, chiar cu vanatai sau hematoame. Explicatia ar putea consta in faptul ca in urma unor lovituri puternice se produc leziuni importante in glanda mamara care se vindeca cu cicatrici care pot da mai tarziu modificari celulare, baza patologiilor mamare alaturi de modificarile hormonale.

Sper ca te-am ajutat... Bafta! :X
Si sper sa fie totul bine!

| roxkiss a răspuns:

Probabil e doar un cheag de singe sau ceva de felul, daca ai sinii mijlocii sau mari, posibli sa ai un chist, nu cred ca e cancer dar totusi loviturile nu duc la bine, daca nimieni din rudele tale nu au avut cancer atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi, ea e o boala genetica ) succes, sa spui miine rezultatul ), nu fi trista )

| cflorin11 a răspuns:

Este posibil da, insa nu canceros. sanatate

| rares011098 a răspuns:

Tehnic vorbind este posibil sa se intample la orice varsta dupa dezvoltarea sanilo.Nu vreau sa te sperii nu lua in seama raspunsul meu asteapta, calmeaza-te si ai rabdare sa vezi rezultatul ecografiei.NOROC si multa sanatate.