| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 2 săptămâni mi-a apărut o iritație pe sâni, mai exact în zona areolelor şi mă mănâncă foarte tare uneori.La început am lăsat-o în pace,dar după ce am început să am mâncărimi şi să mi se crape pielea,m-am dat cu cremă, dar m-a usturat foarte tare şi nu m-am mai dat.Din ce cauză mi-a apărut şi ce aş putea face să scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa folosesti unguentul FluocinolonN care face parte din
grupa farmacoterapeutica : de corticosteroizi puternici în combinatii cu antibiotice.
,, Fluocinolon N, substanța activă: fluocinolon acetonid anhidru
Clasa ATC: Preparate dermatologice > Corticosteroizi de uz dermatologic > Corticosteroizi în combinație cu antibiotice > Corticosteroizi puternici comb. cu antibiotice, D07CC
Afecțiuni : Fluocinolon N- unguent este indicat pentru: - eczeme întinse corticosensibile şi alte dermatite acute şi cronice infectate sau susceptibile de a se infecta cu germeni sensibili la neomicină: dermatită atopică, neurodermatită, dermatită de contact; - dermită seboreică, prurit ano - genital; - lichen simplu cronic, dermită de stază; - intertrigo, dermatită exfoliativă; - psoriazis (în special cazurile cronice, stabilizate); - leziuni acute, inflamatorii (leziuni zemuinde).""
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns! Voi încerca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat să specific că am mai avut astfel de iritații mai demult de vreo două ori, dar mi-au trecut de la sine, mai greu ce-i drept.Dar parcă acum am mâncărimi mai mari ca atunci.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te la dertmatolog maine, nu sta acasa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu o să pot să merg. Mâine plec din oraş pentru câteva zile.

| vladorcolac a răspuns:

Sincer nu prea stiu ce sa spun exact caci nu ai descris foarte mult, insa iti recomand miere de albine cu propolis. Aplica pe zonele afectate de 2/3 ori pe zi, intr-o saptamana maxim o sa se vindece complet

| anonim_4396 explică (pentru vladorcolac):

Este o iritație, pielea este uscată în zona aceea şi mă mănâncă foarte tare.Altceva nu ştiu ce să mai zic.Am mai avut mai demult parcă de două ori astfel de iritații, dar parcă acum este ceva mai rău. Oricum mi-am cumpărat unguentul recomandat de cineva de mai sus şi aştept să văd rezultatele.Mulțumesc pentru răspuns!