| catalin542000 a întrebat:

Adenomul suprarenal are treaba cu capul?

Mai exact, dacă ai adenom suprarenal, îți poate afecta și capul prin faptul ca poți avea senzații de amețeală?

Deci are vreo treaba cu amețeala?

Întreb pentru ca simt niște senzații de amețeală din când în când, dar nu sunt amețit totuși, adică este cumva sa ii spunem un fel ca și cum m-ar tine cineva de vârful capului sau ca o zenzatie falsa cred eu de presiune habar n-am dar care dacă se amplifica intervine cumva senzația de amețeală, dar zic totuși ca nu este o amețeală deoarece când am senzația asta, misc rapid din cap în ambele părți și tot nu am nimic specific amețelii sa spunem, pentru ca în mod normal ar trebui sa fii mai amețit dacă miști brusc din cap în momentul când te apuca (în loc sa te linistesti), deci misc rapid din cap și nu am treaba, e ca și cum e un fel de senzație de amețeală dar în același timp nu este amețeală iar câteodată simt foarte puțin cumva senzația de ca și cum m-ar tine cineva de cap dar alteori simt puternic iar dacă devine mai puternic, atunci ma ia cu senzații, acum ideea este ca dacă sunt în continua mișcare și cumva am activitate, nu bag de seama ceea ce simt la cap, practic sa spunem ca dispare, treaba asta se simte doar dacă stau statuie pe loc tapan.

În fine, tensiune nu am, adică este totul în regula, sunt obez totuși dar tensiunea este buna, am fost la cardiologie și nu am probleme cu inima, totuși mi-a găsit cică ceva la glandele suprarenale și ar crede ca ar fi un adenom, ma rog aștept analizele sa vedem ce și cum, dar de asta va întreb de pe acum, are vreo treaba adenomul suprarenal cu amețelile sau senzațiile de amețeală sau presiune (nici nu știu ce este)?

Din câte m-am documentat, mai mult de durere la cap, cefalee și febra, nu am găsit nimic care sa aibă treaba cu amețeala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Nu vei primi un sfat util aici pe TPU. Cel mai bine este să mergi la medic.