| Maria_3931 a întrebat:

Adevarat am inebunit! Mananc pe zi doar o masa(copioasa)dar doar atat.Am tinut si tin aceasta dieta de 2 saptamani si am slabit 7 kg m-am lasat 2 zile in care am mancat ce am vrut pana la ora 3.si surpriza nu m-am ingrasat nici un pic.Credeti ca exista riscuri, pentru ca mananc doar o masa pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai incredere in spitalele romanesti? Daca nu, atunci ai grija la dieta, nu face prostii din astea.
Sa ai 3-4 mese pe zi, sa nu excluzi nici o grupa alimentara importanta: cereale si produse de cereale, fructe si legume, nuci sau seminte, lapte si oua, carne. Sa manaci echilibrat si moderat, sa bei suficienta apa si sa faci miscare. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ pentru detalii.

prfml
| prfml a răspuns:

Ca sa slabesti nu conteaza cat de putin mananci ( ca iti poate dauna) conteaza ce mananci. Am auzit o data la o emisiune, faptul ca, cura fortata (adica lipsa de mancare) te poate ajuta sa slabesti dar este daunator organismului (dand in boli) si te ingrasi la loc cand nu o mai ti. Cel mai bine e sa fie treptat, consumand anumite alimente (ceea ce nu sunt in masura sa iti spun care ar fi acelea) si facand sport. Poti face o alergare in parc. Dupa carte stiu eu varza, morcovul si lamaia sunt cateva din legumele care sunt bune pentru ceea ce vrei tu. Rau nu iti vor face. Dar niciodata nu incerca sa salabesti renuntand la mancare.

| ioanaioana a răspuns:

Eu te-as sfatui sa te lasi de dieta asta prea drastica si foarte daunatoare. Poti sa ajungi la spital din cauza dietei pe care o faci.De la diete de genu asta sunt foarte multe riscuri:sati cada parul,sa ajungi la spital pentru ca stomacu tau sa dereglat, cand o sa renunti la ea o sa te ingrasi si mai mult decat inainte de dieta, poate aparea celulita si vergeturile.Deci sunt foarte multe riscuri. Daca tot vrei o dieta calumea du-te la medic sati prescrie el una-nu fa de capu tau ca no sa ajungi la rezultate prea bune

| Bee_6391 a răspuns:

Daca masa este consistenta si nu te simti rau, nu are nimic. happy

| Noname_4934 a răspuns:

Cunosc o persoana care a tinut a astfel de dieta.A slabit in jur de 30 de kg intr-o luna dar acum are probleme cu digestia(stomacul nu mai digera hrana)si ii tremura mainile de zici ca bea numai cafea.

| uirebitpunctro a răspuns:

Da, Maria, cred ca exista. Te poti imbolnavi de stomac si iti poti deregla anumite glande cum ar fi pancreasul ( Doamne fereste de acest ultim caz).
Ce ar fi sa mananci 3-4 mese pe zi formate exclusiv din legume si fructe? Ce ar fi sa faci putintica gimnastica dimineata in fata geamului deschis?
Rezultatul va fi acelasi, dar vei fi muuuult mai sanatoasa.