| Robertone77 a întrebat:

Ai vreodată sentimentul că orice ai face tot nu ești împlinit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Daca vei cauta sa fii implinit niciodată nu vei ajunge la acest obiectiv, ca egoul cere din ce in ce mai mult.
Mai curand este de preferat sa cauti linistea sufleteasca si aceasta se obține destul de usor,simplificand multe.
Trebuie sa constientizam ca nu le putem avea pe toate si sa ne bucuram de viata in esenta ei.
Incearca sa fii recunoscător pentru cele ce le ai si nu te plange pentru ceea ce nu ai.
Adica,poate observi partea plina a paharului totusi.
Personal, nu, nu am avut sentimentul ca nu ma simt implinita, nici nu am căutat asta vreodată, ca stiu ca este o iluzie de moment.
Dar linistea sufleteasca si cum as putea obține acest lucru, da am căutat si am gasit.
Era aproape, doar ca ma duceam eu pe drumuri indepartate.

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Multumesc pentru funda,
Zi frumoasă ❤️

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dorințele crează suferință nu împlinire, fericire,dar,dacă ești sănătos,ai un job,o iubita,ești sociabil, mai citești o carte, faci un sport, ar trebui sa te simți împlinit, starea de împlinire ar trebui sa insemne liniștea ta sufletească sa spun așa nu sa tot alergi după chestii materiale

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu am avut niciodata acest sentiment, fiindca sunt un om realist care nu s-a bazat niciodata pe altii sa-mi dea ceva, m-am increzut intotdeauna numai in puterile mele si in munca mea si m-am ambitionat intotdeauna sa obtin ce mi-am dorit, chiar daca a fost teribil de greu, intotdeauna am reusit sa-mi ating telul.

| Sofer a răspuns:

Tot timpul.

| gabicoo a răspuns:

Dacă trăiești în Românica: Da! Tot timpul - chiar și când dormi.

| mastadont a răspuns:

Așa suntem construiți. Simți împlinire pe moment, te simți mândru pentru un lucru bine-făcut dar sentimentul dispare repede pentru că creierul nostru are nevoie de un constant flux de muncă și recompensă ca să fie fericit, de-aia 25 de zile din 30 ești nefericit. 5 zile cât ai primit salariul și apoi iar apare monotonia. În rest, dacă cauți împlinire divină și iluminatoare care să te țină toată viața atunci cauți degeaba că așa ceva nu există și doar mai rău faci având așteptări nerealiste.

| LisaJulie a răspuns:

Asta este din cauza ca oamenii din ziua de azi nu sunt mulțumiți orice s-ar intampla

| 1onur a răspuns:

Sincer, am griji, responsabilități mult mai importante decât să-mi plâng de milă. Dacă stau cu ochii în soare și mă întreb cât de nedreaptă este viața nu fac decât sa fug de viață și să caută, mila, atenția, validarea, altora... ceia ce nu-i deloc de mine. Prefer să sufăr, sa văd răul cel mai mare, nedreptatea cea mai mare, decât să-mi plâng de milă. Atâta timp cât Dumnezeul mi-a dat 2 ochii 2 mâini 2 picioare, sănătate de a putea munci să-mi câștigă pâinea să mă descurc, sa nu depind de nimeni decât de mine și Dumnezeu, la ce mai fac și figuri? Ar însemna să fiu un orb, nesimțit față de Dumnezeu dacă îmi plâng de milă, când știu ca mulți băieți sănt de vârsta mea și au o viață foarte grea, foarte urâtă, foarte nedreaptă, și au famili de crecut copii, soți, și ei muncesc pe salariul minim pe economie în România.

| Cipi1212 a răspuns:

Uneori

| Mindfulness a răspuns:

Nu sunt niciodată împlinit.

| Cinic a răspuns:

Nu este nimeni implinit pe deplin. Fiecarui om îi lipseste ceva anume. Uita-te cati barbati bogati isi dau self delete. Uita-te cate femei superbe si celebre isi dau self delete sau alung la balamuc. Sportivi de performanta, antreprenori, actori, cantareti etc. In opinia mea, viata nu inseamna implinire sau fericire ci supravietuire si acceptare. Mergi sau mori! De aia uneori sunt suparat pe lipsa mea de intelegere cand vad oameni tristi sau depresivi, ca eu desi am intampinat N probleme sunt ok atat fizic cat si psihic. Am castigat, am pierdut, aia eee. Pana la urma toti avem aceiasi destinatie.

| MountainRiver a răspuns:

Da, tot timpul. happy

Și nu știu ce ți-ai dori tu ca să te simți împlinit/împlinită, dar experiența mea de viață, mi-a spus doar că : "Îți iau ceva, dacă vrei altceva." Deci eu una mi-e și frică să mai cer ceva de la providență, deoarece mă aștept oricând ca apoi să-mi ia altceva, pentru ceea ce i-am cerut Domnului și mi-a dat.
Deci, uneori, ai grijă ce-ți dorești că se poate îndeplini. Mai bine îți trăiești pur și simplu viața sau și mai bine, îți trăiești pur și simplu viața cu scopul de a ajunge acolo unde ai visat. Și că tot veni vorba de vise, uneori când simți că viața nu are niciun rost și nicio satisfacție, îți recomand, ca tocmai atunci să te cufunzi în vise și să-ți descoperi noi vise, cu noi hobbyuri și preocupări, pentru a da, tu singur un scop vieții tale.

| Ianuss a răspuns:

Mereu