| aldegor a întrebat:

Ajutati-ma ca mor de 5 zile nu am dormit sunt varza simt ca mor icnet ma doare si capul sunt extenuat abia am mers pana la baie ca ma lasa picioarele nu mai pot ce naiba am ajuns sa ma gandesc la moarte numai ca sa scap is chinuit ce sa fac sa sun la salvare? ce poate sa imi faca ei? credeti-ma ca nu mai pot nu am cu cine sa ma duc la urgente ca prietena mea ii la lucru si nu poate sa iasa, nu stiu ce sa fac is epuizat nu stiu ce a declansat chestia asta de nu am mai putut dormi de 5 zile de luni eu nu am dormit nu stiu ce sa fac simt ca ma sting sa sun la salvare? eu daca nu mai dorm o noapte eu mor v aspun sincer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Du-te la padure, sau la sapa, stai departe de oras, de tv, de calculator. Nu consuma alcool, cafea, bauturi energizante, alte produse cu cofeina sau stimulente. Seara fa un dus caldut, mai degraba rece, sterge-te pe jumatate si baga-te in sacul de dormit, numai cu nasul afara - asta pentru ca sa poti dormi cu geamul deschis, sa dormi in aer curat.
Incearca manare sanatoasa, daca ai posibilitatea, sa iei jintita de la ciobani, sa bei dimineata doua cani de jintita, dupa masa manci o ciorba de urzici sau alte buruiene, o felie-doua de paine cu slanina si ceapa, seara bei un ceai cald cu miere.
Si toata ziua, pe coclauri sau pe camp, daca ai de lucru la sapa, asa de bine dormi, ca un prunc. happy

| mentholinks a răspuns:

Da ce te impiedica sa dormi?

| Own3r a răspuns:

Suna la salvare.Ai azut intr-o depresie! E grav sa stii din ce descrii tu aici

| olivikkka a răspuns:

Bea un calmant si incearca sa adormi, eu am facut asa si am reusit oricumdaca iti este rau apeleaza dupa ajutor, bafta