| luri a întrebat:

Ajutati-ma cu o dieta pe care as putea sa o asociez cu 40 minute alergat! va roog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Buna!

Dimineata:
Suc de portocale
Paine cu unt (unt cu putina grasime)
Sau cereale (fara lapte).

Incearca sa mananci multe banane. Ai nevoie de proteine (carne, soya etc.), calciu (lactate), magneziu (banane, verdeturi), zinc (caise, fructe in general). Daca nu iti mananci cel putin 5 fructe diferite pe zi (nu in cantitati foarte mari, dar cat pumnul tau), atunci corpul va ceda si obosi mult mai repede.

Incearca sa faci salata de fructe. Nu manca multa friptura, decat piept de pui, aripioare de pui, peste. Poti sa mananci paste (fainoase) cu peste si o salata verde. Nu trebuie sa fie foarte complicata mancarea, dar suficienta cat sa iti iei vitamine si sa iti tina de foame. In plus unii oameni gasesc meniul asta delicios. Poate o sa iti placa si tie.

Iti recomand in primele zile sa mananci ce ti-am zis eu dimineata. Iar dupa sa te duci la alergat.

Dupa prima saptamana dupa ce mananci de pranz, odihneste-te o jumatate de ora si du-te la alergat.

Nu manca (,) cina tarziu, ci mananc-o pe la 6 sau 7. Poti manca un iaurt sau un lapte batut. Deoarece daca bei lapte dimineata cu fructe, s-ar putea sa iei diaree.

Culca-te devreme (9 sau 10). Oamenii de stiinta au dovedit ca daca ai cel putin 9 ore de somn, trupul se simte mai odihnit si slabeste. Nu ma intreba cum au ajuns la concluzia asta, pentru ca nu stiu. Dar nu am inventat eu aceasta chestie.

Oricum sper sa te ajute ce ti-am zis! Succes!

1 răspuns:
| mdany a răspuns:

Sa excluzi din alimentatie zaharul pe cat posibil(ciocolata, dulciuri de toate felurile, putina paine, si altele).Bea multa apa caci este un factor important pentru dizolvarea lipidelor.O zi buna!