| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma sa inteleg ceva. Cineva mi-a zis ca daca mananci 2-3 fructe pe zi te ingrasi eu mananc o banana la 2zile In rest mananc zilnic 1 mar si o piersica pana la urma ce conteaza ce mananci sau numarul de calorii ca nu mai inteleg nimic abia daca mananc 900 Calorii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Acel cineva face misto de tine sau nu e informat.
Fructele de abia de au cateva calorii.
Eu mananc aproape 1 kilogram de fructe pe zi si n-am nimic.

| BlackRaven45 a răspuns:

Cine ti-a spus asa ceva, vorbeste in necunostinta de cauza. Fructele si legumele sunt bazele unui stil de viata sanatos. Nu au cum sa te ingrase. Fructele si legumele au calorii putine si pot fi mancate in cantitati relativ mari. Sunt bogate in vitamine si minerale. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Bineinteles, orice e in exces, dauneaza. Dar trebuie sa mananci cantitati industriale ca sa apara efecte negative. Te poti interesa de pe internet ce valori nutritionale au fiecare. Sa iti faci un plan zilnic. Nu e neaparat nevoie sa fie batut in cuie. Cat sa ai idee cam ce mananci si cu ce mai trebuie sa completezi. Fructele si legumele sunt bogate in fibre. Sunt foarte bune in prevenirea constiparii. Intereseaza-te in ce forma sunt ele cele mai benefice. Gatite sau mancate crude. De la temperatura camerei sau din frigider. Bineinteles, modul in care sunt gatite conteaza. Nu e totuna sa mananci cartofi la cuptor sau prajiti in ulei.

Eu sunt vegetariana si in principal imi pregatesc eu mesele zi de zi. Consum multe fructe si legume. De cand sunt atenta ce si cat bag in mine, am avut numai de castigat. S-au facut multe studii si vegetarienii si veganii au o greutate destul de mica si dieta lor se bazeaza pe fructe si legume in principal. Nu au cum sa te ingrase. Mananca linistit.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Salut. Parțial, ce ți-a zis acel cineva este adevărat! Există fructe care au puține calorii și fructe care au multe calorii! De exemplu banana(are mulți carbohidrați, iar din această cauză se recomandă doar 1-2 pe zi dacă vrei să slăbești), aceeași treabă și cu strugurii ( aceștia sunt mai mult bogat caloric față de o banană, în plus au și zahăr mai mult),astfel se recomandă să mănânci un strugure pe zi!(repet,doar în caz de vrei să slăbești și contează ce mănânci). Celelalte fructe (kiwi, portocală, fructe de pădure, harbuz, nectarine etc poți să mănânci mai multe, deoarece nu au scopul de a îngrășa! Uite, sezonul acesta profită la maxim de harbuz, deoarece ajută foarte mult în slăbit și de nectarine la fel!