| Piticot09 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu ceva.nu radeti. dar am o mare eroare. Care este diferenta intre rubeola, pojar, rujeola? nu stiu care sunt, ce sunt fiecare in parte.nu stiu exact cum sa ma exprim. dar bubatul se regaseste prin una din ele? In scoala mea este epdemie.de rubeola. mi-e teama sa nu o iau si eu. De asemenea, eu am facut bubatul cel mare dar nu stiu daca este acelasi lucru cu rubeola...deci am o mare eroare.helppuppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| deeutsss a răspuns:

Stiu doar ca rujeola=pojar. peste tot in tara este epidemie de rubeola.stiu ca apar niste iritatii pe piele, insa nimic mai mult.

| rraul a răspuns:

Deci u nu sti daca ai rubeola? la unele persoane rubeola poate sa se dezvolte in rujeola diferenta dintre cele doua e ca rujeola e mai naspa si tine mai mult peste 2 saptamani iar rubeola cam 3-4 zile.Si eu am avut rubeola inainte de craciun cu o saptamana adica toata clasa din 25 de elevi au fost doar 5 la scoala laughing la unii rubeola sa agravat si nu au mai avut rubeola ca au avut rujeola si au stat acasa 2 saptamani eu am stat doar 3 zile am avut rubeola de in caz de ai sa consumi multe citrice si du-te la medicbig grin