| Andreeaaaaaa a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine de cateva zile ametesc ce as putea sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O carență de vitamine sau o tensiune mică.
Consultă medicul de familie dacă nu cedează!
Sănătate.
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Carențe în ( microelemente ( Zn, Ca, Mg, etc), vitamine ) sau nu ai mâncat sau sarcină sau hipo-tensiune sau consum de droguri sau prea mult alcool etilic sau surmenaj sau vreo boală! Trebuie să mergi la doctor!

| onasis1961 a răspuns:

Cauze sunt multe! Vezi ce tensiune arteriala ai,vezi glicemia, vezi calcemiasi nu in ultimul rand, vezi sa nu fii insarcinata!

| PetreConstanta a răspuns:

Ia calciu si vitamine o sa-ti revii Te pup

| Oanny a răspuns:

E probabil sa ai lipsa de calciu, sau poate nu mananci bine...

| LostHappiness a răspuns:

Se poate sa ai lipsa de calciu si vitamine happy Iti recomand sa iei ceva de la farmacie sau plafarwinking Bafta, sa te tii bine pe picioare.

| Damasc a răspuns:

Lipsa de calciu probabil.Dar ametesti in ce sens cand te ridici brusc sau in orice moment?

| PinkDea a răspuns:

Lipsa de minerale, Anemie

| passenger a răspuns:

Nu-ti fa probleme happy Mai mult ca singur ca este de la schimarea brusca a vremiiwinking Ai mai patit si inainte asa ceva?

| Icss a răspuns:

Lipsa de calciu?straight face Eu zic sa consulti un medickiss

| bog16 a răspuns:

Ori stai nemancata si ti-a slabit organismul ori esti foarte obosita ori ai lipsa de ceva. Si cel mai bine ar fi sa te duci la un medic.

| Mirel_8882 a răspuns:

Gravida?

| yasser25 a răspuns:

Lipsa ...de calciu? te asteapt la o consultatie! laughing

| мαяdυк a răspuns:

Esti gravida laughing

| tapeee a răspuns:

Poate nu ai mancat, poate ai probleme de sanatate, poate lipsa de calciu, poate nevoi(revigorare) laughing

| DorelXD a răspuns:

Anemie, lipsa de calciu, sau cine stie...greturi, pofte, ametelei...Acelasi lucru iti spun si tie: mergi la doctor! Or fi si cativa doctori pe TPU, da nu cred eu ca cineva poate sa iti spuna ce ai, doar uitandu-se la monitor, la profiul tau(sau cel putin pana prin 2100, nu).

| PLoietre a răspuns:

Cred ca lipsa de calciu...si eu patesc la fel
sper ca ti-am fost de folos. Bye :*

| 90ro a răspuns:

Lipsa de vitamine, anemie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai lipsa de calciu.Mai bine te duci sa-ti faci analizele, ar putea fi si altceva(lipsa de fier etc). Nu lua pastile de capul tau.

| Biiiiiia a răspuns:

Buna.
Daca nu prea ai mancat in ultimul timp, este posibil sa fii anemica.
Daca nu inseamna ca ai lipsa de calciu.
Sau mai exista si varianta cu exploziile solare.Am auzit ca provoaca dureri de cap, ameteli etc.
Sper ca te-am ajutat si eu, dar cel mai bine ar fi sa consulti un medic. :*

| rolly3342 a răspuns:

Esti insarcinata, fato.

| LoveSroL a răspuns:

Du-te la medic:*happybig grin

| LoLyCa a răspuns:

Poti sa ai una din urmatoarele:
1. Dureri intense de cap

Atacul vascular cerebral sau o tumoare pe creier se manifestă de obicei prin dureri puternice de cap. În plus, dacă durerea de cap este însoţită de ameţeală, tulburări de vedere, ţiuit în urechi şi de o stare de nervozitate poate fi un semn că ai hipertensiune arterială.

Deşi acest disconfort apare şi atunci când eşti stresat sau ai răcit, ar fi bine să nu îl ignori şi să faci o vizită medicului de familie.

2. Ameţeli inexplicabile

Dacă ai frecvent ameţeli, aparent fără motiv, poate fi un semn că ţi-a scăzut nivelul tensiunii arteriale, că ai anemie sau că ai făcut o criză hipoglicemică.

Ameţeala apare şi în cazul unei boli digestive, al unei encefalite (inflamare a creierului) sau dacă suferi de diabet. În orice caz, ameţeala este un semnal că în organism există unele dezechilibre.

3. Ganglioni inflamaţi

Ganglionii sunt primii care te avertizează de prezenţa unei infecţii în organism. Îi poţi simţi la palpare pe gât, în jurul urechilor, sub mandibulă, în zona axială şi în cea inghinală. În mod normal, aceştia au un diametru de aproximativ un centimetru şi uneori sunt palpabili, fără ca acest lucru să fie un motiv de îngrijorare.

Însă dacă depăşesc această dimensiune, dacă sunt dureroşi sau sensibili la atingere poate fi indiciul unei viroze respiratorii puternice, al unei infecţii sau al prezenţei unei tumori maligne.

4. Limbă încărcată

Virusul herpetic sau candidoza sunt doar două dintre bolile în care limba are aspectul încărcat cu o substanţă albă, galbenă sau oranj.

Acest simptom poate fi şi indiciul unui consum excesiv de alcool şi de grăsimi sau a unor afecţiuni gastrointestinale.

5. Oboseală permanentă

Orice boală, chiar şi o banală răceală, îţi poate da o stare de oboseală. Există însă afecţiuni severe, cum ar fi hepatitele cronice, bolile cardiovasculare, anemia, tulburările renale sau cele tiroidiene, în care stările de oboseală persistă pe perioade lungi de timp.

6. Dureri în piept

Durerile în piept cu o durată mai mare de cinci minute, însoţite de durere la nivelul umerilor, gâtului şi al braţelor, de delir, leşin, transpiraţie şi de dificultăţi de respiraţie pot semnala un infarct. Durerile în piept pot apărea şi în perioadele de stres, dacă ai tulburări emoţionale sau reumatism.

7. Scădere rapidă în greutate

Deşi nu ţii dietă, ai sesizat că într-o perioadă scurtă de timp cântarul arată cu câteva kilograme mai puţin? Acesta poate fi visul oricărei femei, dar este bine să ştii că slăbirea fără o cauză anume este un simptom al unor afecţiuni serioase.

Ea poate semnala prezenţa unei infecţii, depresie, probleme de absorbţie, o afecţiune a stomacului, dar şi cancer.