| damonelena a întrebat:

Ajutoooorrr! Daca trebuie sa imi plombeze maseaua, trebuie sa imi scoata nervul? Doare? Imi face anestezie? Imi este tare fricacrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eღilia62 a răspuns:

Nu ti-l scoate decat daca,caria a ajuns pana aproape de nerv,daca ai gaura mare pe verticala in dinte,cam da.Dar nu doare tare,iti face o anestezie,dar cu spray parca(stiu ca injectie face doar la scos dintii, dar mai stii?!) si apoi iti baga ca un ac spiralat prin dintele cu gaura si ti-l invarte acolo, dar nu te doare pentru ca esti sub efectul anesteziei.

3 răspunsuri:
| cristina93 a răspuns:

Pai cam da.trebuie sa iti scoata nervul. Dar nu te igrijora, nu doare, adica iti va face anestezie si nu v-a durea de loc. ^^

| l1feincolor a răspuns:

Nu iti fa griji,.happy Si eu am o problema cu dentistul.,,dar am invatat sa nu mai imi fie frica.,, daca iti plombeaza maseaua o sa-ti prepare o crema ciudata,, care este mentolata, si dupa aceea o sa ti-o puna acolo la masea, si nu doare fdeloc,.o sa-ti faca decat cu aparatul acela care bazaie, dar nu doare,.eu mi-am plombat pana acum trei masele happy, dar mi-au cazut plombele straight face,.si acum imi este frica sa nu imi scoata 2 masele sad,. Sper ca te-am ajutat. Funda!? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat. Nu doare, daca doare ceva cand esti pe scaun, ii spui si se opreste. Nu-i normal sa doara, e secolul 21.