| tatiana_4247 a întrebat:

Ajutor am 12 ani si am cosuri pe fata si pe spate si pe piept, la 8 ani mi-a aparut cosuri si nu stiu ce sa fac ajutati-ma va rog! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Poti incerca cu sucul de lamaie.Cureti zona afectata cu sucul de lamaie si dupa cu apa curata.Sau poti folosi masca din miere cu 2-3 aspirina.Dar sa nu folosesti masca mai mult de 2 ori pe saptamana deoarece usuca pielea. Poti incerca si baia de aburi.Iti faci ceai de tei,il pui in castron,iti strangi parul in coc si iti pui un prosop in cap,pana se raceste ceaiul! Astea sunt pentru fata, sa stii, dar sunt foarte eficiente si o sa ai o piele catifelata.Pe spate si pe piept poti folosi crema de Galbenele.Le usuca si piele o sa fie fina! Calmeaza-te, si eu am probleme cu cosurile, dar este normal pentru 12 ani! Sper ca te-am ajutat.
Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi),in schimb este Zineryt(o lotiune antiacneica foarte puternica).Il poti folosi si tu,dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste, cele mai eficiente tratamente impotriva cosurilor sunt otetul de merge(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere,deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.
Pentru spate si piept, foloseste spirt, nu ar trebui sa fie nevoie de mai mult pentru aceste zone.Il poti folosi si pentru fata.In orice caz,aceste tratamente nu vor rezolva complet problema ci doar o va tine sub control,intrucat, indiferent ce ai folosi, ele nu vor trece complet decat dupa o anumita varsta in care se vor inceta modificarile din organism ce au loc in prezent.Numai bine.