| ioanamonica a întrebat:

AJUTOR! Am o verisoara de 16 ani si si-a inceput viata sexuala la 12 ani.Ea are 1.52 (1 m si 52 cm).; toata ziua e suparata,nu stie ce sa mai faca; vrea sa mai creasca in inaltime.Ce ar trebui sa faca sa mai creasca,ceva exercitii,medicamente, ce? oare mai creste odata ce si-a inceput viata sexuala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

Nu are legatura cu viata sexuala ca sa mai creasca cred ca ar ajuta sportul baschet ceva dar nu prea mult deoarece asta depinde de fiecare individ in parte

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ce noroc pe verisoara ta ca te are pe tine sa te interesezi pentru ea laughing depinde si de familie, daca si parintii sau rudele apropiate sunt mici de inaltime poate fi ceva genetic si atunci nu prea e mare lucru de facut. pe de alta parte, ai dreptate, poate fi si din cauza inceperii vietii sexuale la o varsta asa de frageda, s-a produs o dereglare hormonala. cel mai bine este sa mearga la un medic, trebuie sa faca investigatii sa vada daca este o problema hormonala sau daca este de la oase, nu iti poate spune nimeni pe net sa iei ceva fara sa se stie care e problema, ca poate avea pe urma probleme si mai grave. trebuie insa sa-i spuna medicului ca si-a inceput viata sexuala si la ce varsta, sa stie si ce anume analize si investigatii sa-i recomande. sanatate!

| rousz a răspuns:

Buna! Daca are decat 16 ani mai are timp sa creasca!winking. acum depinde poate asta e inaltimea ei! iti dai seama daca ar fi fost sa nu mai creasca din cauza vcietii sexuale de la acea varsta cate fete erau de inaltimea ei, dar mei mie nu m-i se pare mica de inaltime, eu am 18 ani si 1 60 deci nu e mare chestie!

| ChristinaGM a răspuns:

WOw mai vrea sa creasca? Eu am 13 ani pe 14 si am 1.60 cam asa ceva si sunt prea inalta sunt aproape cea mai inalta din clasa si nu e fain deloc nupot purta tocuri.Eu as purta dar nu ma lasa sora mea ca am aceeasi inaltime cu a ei si ea are 17 ani si nu vrea sa fim de aceeasi inaltime. Daca vrea sa fie mai inalta sasi ia tocuri!

| Bellinda99 a răspuns:

Pai de crescut oricum o sa mai creasca eawinking.Ca doar n-o sa aiba si la 20 de ani tot 1.52tongue.Poate cum o zis si AlinKun baschetul cred eu ca ar mai ajutao sa se inalte ceva cevatongue.Si faza ca ea si-o inceput viata sexuala de la 12 ani.Adica..Am ramasstraight face.N-am cuvinte.Adica chiar n-are ce face cu viata? Chiar asa obsedata ii incat sa-si inceapa viata sexuala de la varsta aia? Daca ii place asa mult ar fi avut timp oricum si mai tarziu hai sa zic nah pe la 18 ani..cam asa.Dar nu la 12straight face.Dar oricum nu stiu de ce ma mir atata ca ii cunosc si pe altii care de la 6-7 ani au inceput[oricum la astia am ramas masca cand am auzit], dar oricum nici la 12 ani nu-i in regula DELOC!'