| Bass2 a întrebat:

Ajutor! Astazi mi-am dat cu o lotiune tonica... Dupa 5 minute m-am uitat in oglinda si m-am speriat: am fata foarte-foarte-foarte rosie. M-am spalat pe fata si am dat cu o crema hidratanta dar mi-e frica sa nu patesc ceva peste noapte. Credeti ca imi va trece pana maine dimineata?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Eu am patit asa de la un demachiant. M-am trezit dimineata cu multe pete rosii pe fata si mi-au trecut cam in 3 zile. E o alergie la la produsul respectiv. Mie mi-au dat de la farmacie un unguent dar nu mai stiu numele lui. Daca nu-ti trece mergi si tu maine la farmacie si cere ceva pentru iritatia respectiva.

| fabiola a răspuns:

Clateste fata cu apa plata si intrerupe orice lotiuni, creme care contin alcool sau parabeni! Eventual poti folosi o apa termala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iei niste pastilute antialergice- loratadina sau cetirizina, sau poti folosi un gel _fenistil gel( contine dimetinden tot un antilaergic)
Probabil reactia alergica ai avut-o de la excipinetii din compozitia lotiunii.
tot in reactii alergice poti lua calciu, de preferabil calciu lactic- se absoarbe mai bine la nivel gastric

| Bass2 explică:

M-am dat***(neatentie si graba, scuze)