| Impretty a întrebat:

Ajutor!
Bună,am aproape 13 ani si 57-58 de kg, având înălţimea de 1.65 sau pe acolo.
Nu stiu cum sa slăbesc.
Am incercat sa fac sport,am făcut si pot sa fac acasă.
Dar eu stau prost la capitolul cu tinutul unei diete, am incercat sa tin, dar m-am lăsat din prima zi.
Deci intrebarea este:
Cum pot sa slabesc cam 7-8 kg, poate chiar mai mult.
Vine vara, este aproape aprilie.La vară as vrea sa arăt bine si sa ma simt bine.
Vă rog ajutati-ma,si fie indetaliat răspunsul, având in vedere ca nu pot sa tin niste diete foarte aspre, adica am 13 ani.
Mulţumesc anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, sportul care-l faci nu este suficient!
daca alergi 5km pe zi, te asigur ca cele 3-4 kg in plus, se duc in prima luna.
De fapt, nici nu-i indicat sa tii diete de varsta asta, dar poti elimina duclriuile si sucurile si mult mai mult sport.
Nu uita: zilnic alearga 2-5km si intr-o luna ai pierdut pana la 5kg.

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. bafta.

| NellieLovett a răspuns:

Pai si eu am aproape 13 ani, 1.62m si 41 kg. Eu incerc sa evit dulciurile, bauturile carbogazoase, prajelile si alte mancaruri nesanatoase. Nu mananc dupa ora 19. Si beau cam 6 pahare de apa pe zi. Nu-i mare lucru, poate te ajuta.

| GabiLeonte2 a răspuns:

50-57 De kg la 13 ani its ok, dar daca cele 50+ kg se cunsc pe corp e mai rau. De ex am o colega in clasa 1.66 cred, 13 ani si are 55 kg, dar alea 555 kg nu se cunos, In cazul in care se cunosc ce-a mai buna solutie ar fi un pic de gioghing (pff cum so scrie) ceva gioghing dimineata, cred ca pana la vara te va face sa slabesti mai bine de 7-9 kg. Succces

| Impretty explică (pentru GabiLeonte2):

La mine nu se vede chiar groaznic gen, se vede putin.Dar eu vreau ca acel putin sa nu se vada.Mersiii laughing