Întrebare recomandată | ruxandralucy a întrebat:

Ajutor cititi cu atentie, vreau un raspuns, in data de 17 februarie trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit de 3 aproximativ saptamani am toate simptomele unei femei gravide de 2 saptamani cauzam dureri de burta ca la ciclu in 20 mi-am facut un test de sarcina mi-a iesit slab pozitiv in 21 acuzam durere enorma de burta parca explodam si simteam ca ceva sta sa se rupa din mine a inceput sa curga pe chilot picuri maroni, maro nu rosi pe la trei noaptea ma duc la baie si a inceput sa curga mai tare nu numai picaturi la 7 dimineata dau fuga la medlife ma consulta zice ca colul imi e deschis si s-ar putea sa fac avort menstrual sau e sarcina extrauterina dar ea zice ca la mine nu e cazul si spera din suflet, ma palpeaza pe burta si zice te doare in dreapta ma durea de imi vene sa ma urc pe pereti, ma tr la ecograf transvaginal si la analiza de sange beta hcg la ecograf apare un endometru jos in dreapta de 9mm doctorul a spus e micut sa vedem saptamana viitoare si sa asteptam si analizele de sange sa vedem ce zic si te programez pe sambata dar o sa imi comnuci datele rezultatului telefonic, mi-a venit rezultatul Beta hCG 1.2 mUI/mL
Interval de referinta < 5 mUI/mL, ma doare burta si acum tot asa scurgeri nu mai am si nu stiu ce se intampla am cautat pe net si nu da nici un rezultat cert ma speriu, va rog cititi cu atentie si ma rog la doamne doamne sa se indure si de noi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi un avort in curs. Ai nevoie de o noua ecografie, de preferat cu sonda transvaginala pentru a exclude cu siguranta o sarcina extrauterina si apoi, daca trompele sunt libere, de un chiuretaj care sa indeparteze resturile fatului mort.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

POATE fi vorba de sarcină ectopică ( extrauterină ) - în cazul acesteia valorile HCG nu urmează "tiparul" standard ( ele crescând mult mai lent )!

Este necesar să repeţi testul HCG de 1-2 ori pentru compararea valorilor - vezi detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/

De asemenea, trebuie refăcută şi ecografia vaginală, tot pentru comparaţie.

Dar, poate fi vorba şi de acel chist iniţial - care, în loc să scadă, a crescut...

Cu părere de rău, dar, MOMENTAN nu poţi avea un "rezultat" cert!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Rezultatul beta hcg-ului tau confirma faptul ca nu este sarcina!
mergi in continuare la control si doctorul va sti sa iti explice ce se intampla!
Doamne ajuta sa fie asa cum iti doresti happy

| deyvyd a răspuns:

Asa a patit si o vara de amea nu ii mai venea ciclul dar era gravida pentru ca a facut analize si le-a vazut, asa ca nu trebuie sa te sperii