| alex1234566666666dowg a întrebat:

Ajutor,de cativa ani am un fel de tic, mie imi plac numerelele pare, in special 10 si nu imi place 5, cand va un doctor sau ceva pozitiv ce e bine pentru mine, il privesc de 10 ori, daca vad un gunoier sau ceva negativ de 5 ori, am fost la doctor si am un creier foarte avansat si sanatos, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| lorena66 a răspuns:

Buna! Afectiunile psihice/mentale nu tin de sanatatea creierului intotdeauna. Exemplu: sunt multi copii cu autism care ca au realizari foarte mari din punct de vedere academic/intelectual. Probabil ai OCD, sau o mica forma de autism. Un diagnostic sigur doar un psiholog/psihiatru ti-l poate da dupa o scurta evaluare (pe care ti-o recomand, poate vei gasi cauza si la alte probleme). Dar ca si sfat, iti recomand exercitii de respiratie sau sa incerci in timpul liber sa te opresti, sa privesti acel numar fara sa faci nimic. Asa iti lasi creierul sa stie ca nu e ceva caruia sa ii acorzi atentie si ca poti respira in continuare chiar daca numarul e unul care nu-ti place. E ca si frica de intuneric, acelasi mecanism: stai in intuneric ca sa vezi ca nu ai de ce sa te temi. Asa poti face si cu numerele respective ca si exercitiu de concentrare. Succes! Nu e nimic care sa te ingrijoreze, asta e clar, dar ma gandesc ca probabil te face anxios si poate fi deranjat. controlul de sine e foarte important