| Gogoasa24 a întrebat:

Ajutor, deci eu am fumat din luna septembrie de cand a inceput liceul pana acum si azi vreau sa ma las, asi dori sa stiu. Sunt afectat foarte grav? Si cum imi revin fix ca si cand nu fumam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Te lasi acum, la plus avem ca ai fumat putin timp, la minus ca ai fumat tocmai acum cand face mai rau, si ne da ca te vei reface 98%. Ti-ajunge. Bine ca te-ai trezit.

| simpluone a răspuns:

Cauta cartea lui Allen Carr "In sfarsit nefumator" nu fac reclama o poti gasi sa pe net gratuit.....are succes daca chiar doresti sa te lasi

| Skippy223 a răspuns:

Tigarile au chemicale care cauzeaza un puls mai rapid al inimii. In numai 20 de minute, inima incepe sa se linisteasca si pulsul scade incet la normal.
Dupa 2 ore, tensiunea si pulsul revin la normal. In timpul asta, vei incepe sa simti efectele cum ar fi foame, iritare usoara, insomnie si dorinta de a fuma.
Dupa 12 ore, nivelul de oxigen din sange revine la norme normale.
Riscul de a avea un atac de corp este cu 70% mai ridicat la fumatori. Dupa 24 de ore, riscul scade considerabil.
Papilele gustative, si mirosul sunt afectate de tigara, pentru ca distruge nervii. Terminatiile nervoase incep sa se refaca dupa 48 de ore.
Dupa aproximativ 3 zile, nivelul de nicotina din corpul tau va scadea, sau va fi inexistent. Vei putea respira mai bine, si sa faci exercitii mai usor, fara sa obosesti asa de repede.
Intre 1 luna si 9, plamanii se regenereaza si dispar pagubele cauzate de fumul de tigara.

Deci din cate vezi, poti sa te opresti oricum. Mai bine mai devreme decat mai tarziu. Un lucru sa iti amintesti, nu esti dependent de tigara. Daca ai impresia ca esti dependent, te inseli. Dependent este cel care foloseste Heroina, sau metamfetamina, fentanyl si alte droguri GRELE. Tigarile pot cauza simptome de adictie dar secretul este sa fi ocupat. Te opresti de fumat, nu mai ai in gand tigari. Bafta.

| Gogoasa24 explică (pentru Skippy223):

Sincer tigara pentru mine este ca un cips sau un suc ceva, eu nu am fost niciodata dependent de ceva si nu inteleg cum poti sa fii dependent.

| Skippy223 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Unii incep sa fumeze cu mentalitatea ca tigara creeaza dependenta. Eu fumez de ani, dar ma limitez la maxim 3 pe zi, si pot sa treaca zile fara sa fumez. Poate unii devin dependent mai usor decat altii.
Cum am mai spus, secretul este sa crezi ca nu esti dependent, pentru ca atunci ai de a face doar cu simptomele fizice (pofta de mancare, iritate etc). Daca tu crezi ca esti dependent, atunci lupta e mult mai grea.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Skippy223):

Tu de ce nu te lasi daca nu e dependenta? Sau o faci din placerea de a avea respiratie urat mirositoare, haine care duhnesc a teava de esapament si dinti galbeni (pe langa multe boli asociate pe care nici nu o sa le amintesc)?

| Skippy223 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Pentru ca imi place.

Iau guma de mestecat, si hainele nu imi miros a fum, nu de la 3 tigari pe zi. Iar cat despre dinti, sunt putin galbeni dar nu se vede, sau cel putin nu vad eu.