| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! [funda] pls raspuns repedee. eu am decat doi molari permanenti pe fiecare arcada si am 12 ani. Adica am cate un molar pe fiecare parte. Plls, help, de la un timp ma doare in spatele gingiei, de ieri mai exact, si nici nu pot sa mananc. Gingia nu mai e asa tare, e nu stiu cum sa zic...moale si flexibila. Ma doare si ma incomodeaza inimaginabil, nu am mancat nimic de ieri. Va rog ajutati-ma! Nu cred ca e abces, deoarece ma doare imprejurul maselei, dar nu jos, nu sub ea, decat asa mai in spate. Va rog din inima ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| yldiiii a răspuns:

Stai linistita, iti apar dintii permanenti. Procesul de schimbare a dintilor de lapte poate dura pana la 12 ani. Acum esti la varsta in care ti se dezvolta in special premolarii si molarii.

| alexeu998 a răspuns:

Buna! Asta e ceva temporar, asta se intampla deoarece corpul tau intra in schimbari ...Adica si dintii fac parte din acest fenomen. Este normal sa te doara 3-4 zile deoarece gingia ta va fi mai puternica...Iar in privinta molarilor vor creste nu-ti face griji. De exemplu am un prieten care i-au cazut dintii de lapte pe la 15-16 ani. Iti sugerez in zilele acestea de durere sa mananci mancare usoara : piure, orez simplu, paste cu sos. Si sa bei sucuri ( de portocale nu coca cola sau fanta ) apa. Funda?